Radioterapia - nowoczesna i skuteczna metoda leczenia raka piersi

Radioterapia piersi leczy raka piersi - najczęstszy nowotwór u kobiet. Fot. Shutterstock
Radioterapia piersi leczy raka piersi - najczęstszy nowotwór u kobiet. Fot. Shutterstock

Obecnie w Polsce stosuje się nowoczesne urządzenia do radioterapii, które są bardzo skuteczne w leczeniu raka piersi i nie powodują skutków ubocznych. Sprawdź jak wygląda radioterapia i leczenie raka piersi w Polsce.

Radioterapia onkologiczna w Polsce

Radioterapia w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji - zapewniali eksperci uczestniczący w konferencji "Zachowaj pierś – radioterapia w leczeniu chorych na raka" w październiku 2019 r. w Warszawie. Powstało blisko 50 nowoczesnych ośrodków, które używają najwyższej klasy akceleratorów sterowanych cyfrowo.

 - Przez ostatnie 20 lat doszło do wymiany starych aparatów. Zastąpiono bomby kobaltowe, które dominowały w lecznictwie w latach 80. i 90., które były odpowiedzialne za odczyny skórne. W tej chwili mamy nowoczesne przyspieszacze elektronowe. To jest ogromy skok i miernik postępu – mówił krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu Oddziału w Gliwicach prof. Krzysztof Składkowski.

Na czym polega i jak wygląda radioterapia?

Radioterapia polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego w miejscu, w którym znajdują się komórki nowotworowe. Tkanki zdrowe pozostają nienaruszone. Napromienianie w precyzyjnie zaplanowanych i podawanych dawkach skutecznie i konsekwentnie eliminuje wszystkie komórki nowotworowe znajdujące się w obrębie guza pierwotnego i jego otoczenia.

Zobacz też: Czy polip to nowotwór?

Leczenie raka piersi za pomocą radioterapii jest krótkotrwałe – trwa od kilku dni do kilku tygodni. Radioterapia piersi nie wymaga stosowania narkozy. Większość pacjentek podczas leczenia może prowadzić normalny tryb życia, w tym pracować w pełnym wymiarze godzin. W trakcie naświetlania raka pacjentka nie odczuwa, że jest poddawana leczeniu. Promieniowanie nie wydziela ciepła. Podobnie jak przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego czy tomografii komputerowej. Lekarze zapewniają, że mitem jest twierdzenie, że radioterapia przy raku piersi niesie ryzyko choroby popromiennej.

Pierś po radioterapii - skutki radioterapii piersi

Radioterapię stosuje się w ponad 80 proc. przypadkach zachorowań na raka piersi. Może być stosowana jako samodzielna metoda walki z chorobą i u większości pacjentek pozwala uniknąć operacji usunięcia piersi. Radioterapia jest też stosowana jako uzupełnienie zabiegu operacyjnego - u chorych, u których pierwotnie zabieg miał być doszczętny, ale w badaniu histopatologicznym pooperacyjnym okazało się, że są np. zajęte węzły chłonne, czyli w polu operacyjnym są komórki nowotworowe i ryzyko nawrotu choroby jest wysokie. Pierś po radioterapii może zostać wyleczona.

Radioterapia - ile trwa i czy jest skuteczna?

Jedną z form radioterapii jest brachyterapia. Umożliwia ona podanie wyższej dawki i jest formą leczenia raka piersi od środka, a nie od zewnątrz. U niektórych chorych brachyterapia pozwala skrócić leczenie raka piersi do tygodnia, co jest znaczącym skróceniem czasu leczenia chorych.

Radioterapia jako metoda samodzielna jest też stosowana w leczeniu np. nowotworów mózgu, płuc, gruczołów krokowych. 

Leczenie raka piersi - statystyki

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na świecie, a do leczenia raka piersi stosuje się radioterapię. W Polsce rak piersi jest drugą (po raku płuca) przyczyną zgonów.  W 2015 r. (w stosunku do roku 1980) liczba nowych zachorowań na raka piersi u kobiet wzrosła aż o 251 proc., a liczba zgonów o 83 proc. 


Polecamy: Wadliwe geny a ryzyko zachorowania na raka


BG


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości