8 obserwujących
578 notek
1122k odsłony
351 odsłon

Radioterapia - nowoczesna i skuteczna metoda leczenia raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Fot. Shutterstock
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj8

Obecnie w Polsce stosuje się nowoczesne urządzenia do radioterapii, które są bardzo skuteczne w leczeniu raka piersi i nie powodują skutków ubocznych.

Radioterapia w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji - zapewniali eksperci uczestniczący w konferencji "Zachowaj pierś – radioterapia w leczeniu chorych na raka" w październiku 2019 r. w Warszawie. Powstało blisko 50 nowoczesnych ośrodków, które używają najwyższej klasy akceleratorów sterowanych cyfrowo.

 - Przez ostatnie 20 lat doszło do wymiany starych aparatów. Zastąpiono bomby kobaltowe, które dominowały w lecznictwie w latach 80. i 90., które były odpowiedzialne za odczyny skórne. W tej chwili mamy nowoczesne przyspieszacze elektronowe. To jest ogromy skok i miernik postępu – mówił krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu Oddziału w Gliwicach prof. Krzysztof Składkowski.

Radioterapia polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego w miejscu, w którym znajdują się komórki nowotworowe. Tkanki zdrowe pozostają nienaruszone. Napromienianie w precyzyjnie zaplanowanych i podawanych dawkach skutecznie i konsekwentnie eliminuje wszystkie komórki nowotworowe znajdujące się w obrębie guza pierwotnego i jego otoczenia.

Zobacz też: Czy polip to nowotwór?

Leczenie jest krótkotrwałe – trwa od kilku dni do kilku tygodni. Nie wymaga stosowania narkozy. Większość pacjentek podczas leczenia może prowadzić normalny tryb życia, w tym pracować w pełnym wymiarze godzin. W trakcie napromieniania pacjentka nie odczuwa, że jest poddawana leczeniu. Promieniowanie nie wydziela ciepła. Podobnie jak przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego czy tomografii komputerowej. Lekarze zapewniają, że mitem jest twierdzenie, że leczenie to niesie ryzyko choroby popromiennej.

Radioterapię stostuje się w ponad 80 proc. przypadkach zachorowań na raka piersi. Może być stosowana jako samodzielna metoda walki z chorobą i u większości pacjentek pozwala uniknąć operacji usunięcia piersi. Radioterapia jest też stosowana jako uzupełnienie zabiegu operacyjnego - u chorych, u których pierwotnie zabieg miał być doszczętny, ale w badaniu histopatologicznym pooperacyjnym okazało się, że są np. zajęte węzły chłonne, czyli w polu operacyjnym są komórki nowotworowe i ryzyko nawrotu choroby jest wysokie.

Jedną z form radioterapii jest brachyterapia. Umożliwia ona podanie wyższej dawki i jest formą radioterapii od środka, a nie od zewnątrz. U niektórych chorych brachyterapia pozwala skrócić leczenie chorych na raka piersi do tygodnia, co jest znaczącym skróceniem czasu leczenia.

Radioterapia jako metoda samodzielna jest też stosowana w leczeniu np. nowotworów mózgu, płuc, gruczołów krokowych. 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na świecie. W Polsce jest drugą (po raku płuca) przyczyną ich zgonów. W 2015 r. (w stosunku do roku 1980) liczba nowych zachorowań u kobiet wzrosła aż o 251 proc., a liczba zgonów o 83 proc.


Polecamy: Wadliwe geny a ryzyko zachorowania na raka


BG


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości