Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
208 notek
75k odsłon
  342   0

Cmentarze-miejscowości-nazwiska

Cmentarze Stalowa Wola i okolice

Kierując się hasłem "Tu mieszkam" zebrałem wprost z okolicznych cmentarzy nazwiska ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali – do 25 km wokoło.

Interesowały mnie głównie i prawie wyłącznie obco brzmiące nazwiska, więc pominąłem nazwiska kończące się na -ski, -ska, -cki, -cka, -wicz i inne polskie pochodzące od zwierząt, sprzętów gospodarskich, itd. - wyjątek nazwiska od miejsc geograficznych.

Nie wziąłem też pod uwagę nazwisk tłumaczonych na język polski lub celowo, (przymusowo po II w.ś.) zmienionych na polskobrzmiące - tj. wziąłem tylko dane z nagrobków cmentarnych i tylko bez skojarzeń.

Co do wyników trzeba uwzględnić:

- błędy sformułowania napisów przez ich autorów;

- błędy kamieniarzy w rytych nazwiskach;

- błędy moje - błędy odczytania zatartych napisów, pominięcia.

Powstrzymałem się od wniosków, bo są to materiały źródłowe, bo nie chcę narzucać autorskiej interpretacji, włożyłem wiele pracy i starań, żeby stworzyć w miarę kompletne zestawienie nazwisk obcych ludzi, którzy tu mieszkali, a którzy byli na tyle ważni, że ich groby nie zostały zniszczone, czy powtórnie użyte, warto samemu spojrzeć na te nazwiska i wyciągnąć własne wnioski.

Jest wiele ciekawych spostrzeżeń historycznych przy takim dokładniejszym spojrzeniu na nagrobki, na informacje o ludziach, które ktoś chciał przekazać dla potomnych.

Miejscowości - cmentarze:

• BIELINIEC;

• BIELINY;

• DOMOSTAWA;

• DZIERDZIÓWKA;

• GORZYCE;

• GRĘBÓW;

• HARASIUKI;

• JAROCIN;

• JASTKOWICE;

• KŁYŻÓW;

• KOTOWA WOLA;

• KRZAKI;

• LIPA;

• NISKO;

• NOWOSIELEC;

• PYSZNICA;

• RACŁAWICE;

• RADOMYŚL;

• ROZWADÓW;

• RUDNIK;

• RZECZYCA DŁUGA;

• STALOWA WOLA;

• STANY - RUDA;

• TURBIA;

• ULANÓW;

• WOLA RZECZYCKA;

• WRZAWY;

• ZAKLIKÓW;

• ZALESZANY;

• ZARZECZE.

BIELINIEC:

Bera

Haim

Hubera

Kida

Koluch

Pucko

Serafin

Szyfman

Waks

Wraga

BIELINY:

Andres

Babij

Bandyga

Bazan

Bekier

Bełdyga

Bera

Bieszczad

Bis

Borcz

Byra

Cyran

Dul

Dybko

Dymytryszyn

Dypka

Fedurek

Foret

Fronc

Gawran

Gdula

Giecko

Goch

Habuda

Hajduk

Hanusz

Harasim

Harmata

Horaszko

Hubicz

Hytnar

Jaskot

Jonik

Kargol

Kida

Koluch

Krauz

Kudyba

Kumor

Kuszaj

Kutas

Madej

Magiera

Marchut

Mika

Moskot

Nagier

Niemiec

Nikiel

Nikolas

Nitek

Odymala

Olak

Penc

Pest

Pipka

Pipko

Pokój

Puk

Reichel

Rub

Rup

Sajdak

Schiffer

Selwa

Serafin

Sibiga

Siebiga

Siewarga

Skolny

Sobina

Sośler

Surma

Szal

Szałaj

Szast

Szczembara

Szeliga

Szendeła

Szostak

Szot

Szubert

Szwed

Tabor

Tarnawski

Termena

Tofilski

Turosz

Urbanik

Wala

Walas

Wanielist

Wasyl

Werla

Wittinger

Wołoszyn

Wraga

Zub

Zwolak

Żuraf

DOMOSTAWA:

Bedus

Bieszczad

Brak

Butryn

Drelich

Harasiuk

Herdzik

Jachim

Karkut

Majkut

Marchut

Mazur

Miksza

Pasztaleniec

Pietroniec

Potocki

Prajzner

Startek

Szlachta

Szmidt

Szwed

Szwedo

Tofil

Urban

Urbanik

Wasyl

Winderlich

Wołosz

Wołoszyn

Zybura

DZIERDZIÓWKA:

Bekiesz

Cerwik

Cubera

Dybus

Engel

Fietko

Garanty

Gardy

Hara

Jugo

Kocznin

Krakowiak

Krydus

Marut

Merkiel

Pelc

Pokalczuk

Przybysz

Rajtar

Rara

Sabat

Szot

Targos

Termena

Welc

Wotszel

GORZYCE:

Bitner

Karwacki

Plisner

Sweryt

GRĘBÓW:

Bartman

Blok

Cygan

Czech

Czuber

Dajer

Duma

Fietko

Florek

Fratyn

Furman

Giemza

Gil

Gofrek

Gortych

Grębowska

Gutt

Herba

Hetel

Jarosz

Jata

Kalist

Kielar

Kondeusz

Kossowski

Kowbel

Krudysz

Lasota

Miler

Motas

Niemiec

Niemiecki

Ordon

Pelc

Perec

Pindur

Pliszka

Pospiszel

Potocki

Preidl

Radomska

Rokosz

Rosa

Rutyna

Rygiel

Salamon

Skawiński

Słowiak

Sołtys

Stadnik

Szwajnok

Tołłoczko

Tonderys

Turek

Tyniec

Walutys

Węgrzyn

Wołoszyn

Woynarowski - Strzemię

HARASIUKI:

Babij

Barej

Bryk

Derylak

Farion

Gol

Halista

Harasiuk

Hudy

Igras

Kuryga

Madej

Magolon

Mazur

Pintal

Polski

Sobina

Szostak

Szpyt

Tutka

Tymofijewicz

Tyszko

Watras

Wojnar

Wołoszyn

JAROCIN:

Babraj

Boratyn

Bukryj

Cipka

Czech

Dworak

Fila

Gagat

Gruel

Grygiel

Hajder

Harnik

Hoder

Horst

Iberle

Jachim

Jadach

Janik

Karkut

Kitlas

Lach

Lech

Legut

Lokaj

Mazur

Mika

Mila

Momot

Moskal

Moskot

Olak

Oleksak

Otto

Pac

Partyka

Penc

Peret

Proksza

Prucnal

Ragan

Reichert

Rusinek

Serafin

Sieradzki

Skomro

Sokal

Szabat

Szlachta

Szwedo

Szynal

Tabin

Weber

Winderlich

Wiśniowiecki

Wołoszyn

Zaor

JASTKOWICE:

Baryła

Hlawacz

Jestal

Krakowski

Listwan

Loc

Ludian

Ludjan

Ludyan

Ludyjan

Markut

Mazur

Pelc

Pelic

Pikor

Prawica

Rainer

Rychel

Stupczy

Szmit

Szot

Ślązak

Tonderys

Trybel

Voit

Wołoszyn

Zbyrasz

Zelenchikoff

Zyrek

KŁYŻÓW:

Brak

Butryn

Cagara

Chalderone Principe

Jestal

Ludian

Marchut

Mazur

Polak

Prawica

Rainer

Rajner

Seltenreich

Szajnok

Szot

Tofil

Wołoszyn

KOTOWA WOLA:

Hausner

Hauzner

Ilasz

KRZAKI:

Bartman

Brak

Goch

Jachim

Jonko

Mazur

Russek

Tofil

Wis

LIPA:

Amiel

Bitel

Holingier

Miklus

Rajpold

Szott

Szuper

Wojewoda

NISKO:

Dudro

Kannenberg

Kinsky

Liebling

Loewy

Łoin

Mueller

Ressegnier de Miramont

Rozko

Schaffer

Schindler

Scholl

Seifert

Von Pilkau

Weisbach

Weiss

NOWOSIELEC:

Byra

Dachus

Jochim

Komsa

Torla

Watras

Zybura

PYSZNICA:

Bourdon

Drelich

Fryc

Herold

Jochim

Laufer

Niemiec

Polakowski

Ragan

Rainer

Reiner

Szado

Sznaikart

Tofil

Uberman

Urban

RACŁAWICE:

Beer

Bischof

Cagara

Eichel

Francke

Freundlich

Golz

Habigier

Hausner

Hetnar

Hrabina

Kracek

Langer

Majer

Marchut

Moch

Nawratil

Niemiec

Poluha

Puschmann

Reichert

Rikauer

Rup

Schneikart

Scholl

Tapper

Treibal

Uhl

Wasunc

Watzka

Werner

Zybura

RADOMYŚL:

Baster

Borys

Burdyna

Dybek

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura