Kultura polska osobista
Istnieje w Polsce wiele poradników na temat dobrych obyczajów, dobrych manier, savoir vivre itd. – opierają się one na tradycyjnych polskich wartościach społecznych i osobistych.
Wszystko to są raczej wydaje się zbiory sztywnych zasad zachowania, w szczególności np. przy stole, traktowania kobiet itd.
Ale chyba żaden z nich nie wyjaśnia, na czym polega kultura polska tak po prostu, jej specyfika i odrębność.
Chodzi o kulturę, obyczaj w sensie etyki społecznej i moralności osobistej, obejmującą wolność i odpowiedzialność człowieka i obywatela.
Spróbuję zatem temat ten naświetlić bliżej.
Polacy to dwie grupy ludzi: naród i społeczeństwo.
Naród to ci, którzy znają i stosują kulturę polską narodową.
Społeczeństwo to wszyscy mieszkańcy Polski - naród, oraz ci, którzy nie należą do narodu.
Na wypadek wojny kultura polska przewiduje wspólną obronę kraju, granic.
W czasie pokoju najważniejszym testem kulturowym jest małżeństwo i stworzenie trwałej rodziny.
Wiele rzeczy jest w Polsce możliwych, ale po założeniu rodziny są niedopuszczalne, bo małżeństwo, rodzina, to instytucje społeczne odwołujące się do najważniejszej wartości u Słowian: RODU – rozumianego jako piramida rodzin przodków, kontynuowanego w postaci dzieci (przekazywanie dobrych genów i wzorców kulturowych).
Z założenia Polacy przyjmują, że każdy człowiek, osoba indywidualnie, jest uczciwy, przyzwoity, ma honor i godność – oczywiście to założenie trzeba korygować, gdy ktoś okazuje się osobą nie spełniającą tych wysokich standardów elitarnych.
Jest to kultura wysoka, która jednak wyznacza standardy dla kultury powszechnej.
Wiąże się to z dotrzymaniem umowy małżeńskiej, która jest umową dożywotną – nawet jeśli nie została poparta przysięgą małżeńską.
Kultura polska, wywodząca się z kultury słowiańskiej, nie zna semicko-chazarskiego pojęcia grzechu - u Polaków zamiast tego stosuje się ostracyzm społeczny.
Polega to na tym, że wiarołomcy małżeńskiemu nikt przyzwoity nie podaje ręki, nie zadaje się z nim i nie utrzymuje kontaktu towarzyskiego.
Kultura się zmienia, w szczególności Żydzi, gdy po 2.wś przejęli władzę w Polsce, usiłowali zmienić Polakom kulturę, wprowadzić swoje luźne swobody obyczajowe.
Przechodzę teraz od teorii do przykładu konkretnego:
@JKM_Mikke według doniesień prasowych wielokrotnie zdradzał żonę, której przysiągł wierność małżeńską przy świadkach w czasie ślubu.
Kilka razy też wymieniał żonę na nowszy, młodszy model.
W Polsce określa się takie postępowanie słowem: KURWIARZ.
Ciekawe jest tłumaczenie angielski tego słowa, bo oznacza po polsku podżegacza do kurestwa.
Według kultury polskiej nienaruszalności małżeństwa nikt przyzwoity nie powinien w żadnym wypadku z nim utrzymywać kontaktu towarzyskiego.
Znaleźli się jednak ludzie w Polsce, którzy obrali sobie go za patrona politycznego, robią sobie z nim fotki itd. – to środowisko wielopartyjne @Konfederacja.
Według mnie zatem nikt z tych ludzi nie zna kultury polskiej i nie jest człowiekiem przyzwoitym w sensie kultury polskiej.
Wniosek:
Według mnie żaden z tego środowiska nie zasługuje, aby być w Polsce politykiem.
-
Zauważmy jeszcze pojęcie tzw. hipokryzji:
- w kulturze polskiej jest całkiem naturalne, że tzw. brudy, trzeba prać w domu i nie jest stosowne wystawianie spraw prywatnych na widok publiczny – na wszystko jest stosowny czas, miejsce i sytuacja.
--
Inne tematy w dziale Kultura