52 obserwujących
5056 notek
1803k odsłony
206 odsłon

Nieuchronne kłopoty demoliberałów

Wykop Skomentuj14

Skuteczna polityka musi mieć racjonalne fundamenty. Trzeba więc zastanowić się co w naszym życiu stanowi owe racjonalne fundamenty.

Dyskutując o problemach możemy zastosować podejście albo od początku albo od końca. Z uwagi na tempo życia i brak czasu zastosuję najpierw to drugie podejście. Otóż żyjemy w środowisku społecznym i to ono wywiera na nas przemożny wpływ.

Nasze umysły posiadają komponent poznawczy, komponent emocjonalno-uczuciowy i komponent wolicjonalno-wykonawczy. Te komponenty nie wzięły się znikąd - powstały one jako efekt długotrwałej ewolucji i ewolucyjnego przystosowania do życia w dużych grupach.

Skuteczne życie w takich grupach stawiało przed członkami grup konieczność radzenia sobie z ogromem międzyosobniczych relacji i wymagało niezwykle sprawnego mózgu i umysłu o olbrzymiej mocy obliczeniowej.

Umysł musiał rozwijać się tak by móc rozpoznawać rzeczywistość i relacje w świecie, szczególnie w świecie społecznym, musiał nauczyć się odróżniać relacje korzystne od niekorzystnych tworząc aparaturę emocjonalną, a następnie podejmować decyzje i działania korzystne.

I trzeba mieć stale na uwadze, że te wszystkie procesy przebiegały w kontekście społeczym pod stałą kontrolą grupy.

I teraz jest czas na wyjaśnienie pewnego problemu. W swiecie fauny nie mamy do czynienia z jednostkami, z indywiduami, lecz z odrębnymi organizmami biologicznymi. W przypadku ludzi osobne organizmy biologiczne przekształcały się pod presją relacji społecznych w coś co najwygodniej określić jako mini-repliki systemu społecznego osadzone na podłożu biologicznym, coraz bardziej genetycznie przystosowanym do realizacji fukcji społecznyh. Te mini-repliki miały spory zakres indywidualnej autonomii, ale to dopiero cywilizacja zachodnia przekstzałciła te byty w jednostki, w indywidua, w osoby.

Trzeba też wiedzieć, że cywilizacja zachodnia z tak pojętą i skonstruowaną jednostką-osobą jest pewnym dziwolągiem w skali historycznej i globalnej, o czym świadczy acronim popularny w literaturze anglosaskiej: WEIRD – western, educated, individual, rich, democratic.

Podsumowując, sekwencja ewolucyjnych przekształceń gatunku ludzkiego w odniesieniu do jednostki, wyglądała następująco:

organizm biologiczny > mini-replika systemu społecznego > jednostka/osoba 

Wskazuje to jak zdecydowanie biologia została podporządkowana procesom społecznym, oczywiście w skali ewolucyjnej.

A teraz należałoby przejść do kwestii jak ta wiedza ma się do polityki.

Zacznijmy od kwestii religii, bo osoba jako czynnik w cywilizacji Zachodu jest produktem refleksji i praktyki chrześcijańskiej. Bez chrześcijaństwa nie ma tak pojętej osoby/jednostki i wali się w gruz cała cywilizacja.

Następnie trzeba rozważyć kwestie proporcji między dominującym z natury czynnikiem społecznym a czynnikiem indywidualnym. Trzeba zaproponować środki, które zapobiegną nadmiernej dominacji czynnika społecznego i uchronią indywidualizm, ale z drugiej strony wyeliminują przejawy skrajnego indywidualizmu jaskrawo widoczne w USA.

I warto przy okazji zauważyć pozorny paradoks wygenerowany w USA – skrajny indywidualizm leżący u podłoża lewackiej politpoprawności i ideologii libertariańskiego biznesu prowadzi do likwidacji indywidualnej wolności słowa i totalitaryzmu.

Żeby totalitaryzmu uniknąć trzeba zlikwidować ideologię demokracji liberalnej ( bo ona jest jak krzesło elektryczne) i zlikwidować mechanizmy gospodarczego konsumpcjonizmu.

PS

 Dodajmy tutaj na użytek lokalnych lemingów, że przebiegający systemowo w demoliberalizmie proces indywidualizacji zabija prawdziwy indywidualizm. Ale nie jestem pewien czy te lemingi zrozumieją to co napisałem, bo one tkwią w magii słów a nie rozumieją nic z procesów, które słowa opisują.  Indywidualista prawdziwy to człowiek, który wykształcił w sobie skomplikowaną, zróżnicowaną ale spójną osobowość. Tymczasem efektem procesu demoliberalnego jest jednostka pozbawiona cech indywidualnych zamiast których jest zlepkiem etykietek markowych wygenerowanych przez marketing..

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka