55 obserwujących
5124 notki
1832k odsłony
  217   0

Samotny jeździec

Chyba wszyscy z państwa, no może za wyjątkiem najmłodszych pokoleń, znają ten obraz: sylwetka galopującego jeźdźca na tle preriowego krajobrazu. Typowy obraz z westernu. Chyba nie ma lepszego obrazu wyrażającego kulturę amerykańską. Prawda, że przemawiający do wyobraźni ?

No i tak się składa, że to jest mem najdosadniej wyrażający problem amerykańskiej kultury.

Ktokolwiek czytuje moje notki, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to mem, z punktu widzenia teorii ewolucji,. fałszywy. Piękny mem, o uwodzicielskim uroku lecz niestety fałszywy. Fałsze mają to do siebie, że odpowiednio przyprawione, potrafią ludziom nieźle namącić w głowie.

W rozmowie z Juniorem zadałem mu pytanie o taki charakterystyczny obraz z westernu. Trafił bezbłędnie w 10, co oznacza, że coś jest na rzeczy.

Co powiedziawszy warto zrobić pewne zastrzeżenia. Nie od rzeczy będzie wskazać, po pierwsze, że obraz ma niebagatelne znaczenie pedagogiczne, wzmacnijące wiarę we własne siły. Po drugie, warto nawiązać do epoki, gdy westerny były jedynymi filmami zachodnimi dopuszczanymi na ekrany komunistycznych kin. I ich rola odtrutki na sowiecką propagandę kołchozową była nie do przecenienia.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura