zetjot zetjot
1191
BLOG

Sądownictwo należy zaorać

zetjot zetjot Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

Chciałbym uporządkować dywagacje na temat tego co się mówi o reformie sądownictwa. Moim zdaniem system sądownictwa musi być radykalnie przemodelowany. Co to oznacza ? Wariant najkorzystniejszy oznacza zaoranie go - wywalenie wszystkich sędziów, zmianna reguł i ponowny powolny, systematyczny nabór nowych, wiarygodnych kadr. Uważam, że brak przez jakiś czas sędziów zarówno wszystkich jak i tych ze starego ukladu nie tylko by nie zaszkodził praworządności w skali kraju, lecz zwiększyłby respekt dla stanu sędziwskiego. Przecież przez ostatnie 25 lat system nie funkcjonował poprawnie, więć wyłączenie go na jakiś czas nie spowodowałoby zawału państwa.

Dlaczego musi to być ruch radykalny ? Bo system składa się z elementów dwóch rodzajów - z jednostek i z reguł gry. Sama zmiana reguł funkcjonowania sądów dałaby niewiele, bo nosicielami reguł gry są indywidualni sędziowie i nie mamy żadnej gwarancji, że pozostawieni w sądach, przestrzegaliby nowych reguł gry. Nie dają oni żadnej gwarancji, bo gdyby dostrzegali, że dotychczasowe reguły są wadliwe, to by wystąpili z projektem zmian. A nie wystąpili.Tak więc należy zakładać, że stary system całkowicie im odpowiadał, więc muszą odejść wraz systemem.. 

Tu posłużmy się analogią do tego co się działo w pozostałych segmentach systemu postkomunistycznego. Przecież formalnie miał to być system demokratyczny, formalne reguły jednak w tzw. III RP nie obowiązywały, bo je zastąpiono nieformalnymi, ukrytymi regułami gry o charakterze układu postkomunistycznego. Jakim cudem to się mogło stać, że królowały reguły niedemokratyczne, skoro formalnie system miał być demokratyczny ? Otóż okazało się, że same formalne reguły gry to za mało , że muszą być nieskazitelni nosiciele reguł gry, a ci dotychczasowi nosiciele byli skorumpowani. 

Z tego rozumowania wynika, że tego samego rodzaju korupcyjne procesy społeczne przebiegały w systemie sądowniczym. System dąży przecież do ujednolicenia swoich elementów.

Dodatkowym dowodem powinien być fakt braku dekomunizacji i lustracji w polskim sądownictwie, który sprawił, że zadomowiły się w nim zarówno stare reguły gry, jak i starzy przedstawiciele byłego systemu a takżę rozpanoszyły się nowe patologie związane z konsumpcjonizmem.. 

Tak więc niezbędne są całościowe zmiany systemowe, i oczywiste jest, iż jedynym organem uprawnionym do przeprowadzenia tego zabiegu jest demokratycznie wybrana władza ustawodawcza. Koniec dyskusji, tym bardziej, że zwolenników domagających się tej zmiany jest dwa razy więcej niż wyborców PIS.

***

Dopiero po obejrzeniu tytułu na forum dotarło do mnie pełne znaczenie tytułu. Dawno na wsi nie byłem. Kulturowy, cywilizacyjny, postkomunistyczny ugór, na którym kwitły wszelkie chwasty, kłamstwo, złodziejstwo i cynizm trzeba, tak jak w naturze, zaorać, by na żyznej glebie mogły rozwinąć się działania prospołeczne.



zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo