156 obserwujących
8383 notki
22048k odsłon
886 odsłon

Jest nowy kandydat PiS do TK. Pozytywne rekomendacje Pawłowicz i Piotrowicza

Trybunał Konstytucyjny. fot. Wikimedia
Trybunał Konstytucyjny. fot. Wikimedia
Wykop Skomentuj70

Prof. Jakub Stelina został zgłoszony przez PiS jako kandydat na sędziego TK – informują  źródła zbliżone do klubu PiS.

Jakub Stelina jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018. Był doktorantem Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej PiS zgłosił już do TK Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Niespodziewanie kilkudziesięciu posłów PiS wycofało swoje poparcie dla zgłoszonej poprzednio kandydatury Roberta Jastrzębskiego. Teraz w jego miejsce zgłoszono Jakuba Stelinę.

Jeszcze dziś o 15:30 może się odbyć posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka (SPC), która zaopiniuje kandydaturę Stelina. Wczoraj pozytywną rekomendację SPC uzyskali Pawłowicz i Piotrowicz.

Wybór kandydatów na sędziów TK zaplanowano w Sejmie na dzisiaj. Głosowanie odbędzie się w godz. 21:00 – 23:00.

Jakub Stelina
Jakub Stelina. fot. Youtube

Pozytywne rekomendacje Pawłowicz i Piotrowicza

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała  kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 

Podczas posiedzenia członkowie komisji zadali kandydatom kilkadziesiąt pytań dotyczących m.in. ich przeszłości czy stosunku do reformy sądownictwa. Wśród pytań pojawiły się m.in. kwestie: prymatu prawa unijnego nad krajowym, dorobku naukowego obojga kandydatów, ich kontrowersyjnych wypowiedzi i niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Podczas dyskusji dochodziło do licznych przepychanek słownych kandydatki do TK z posłami opozycji. Podczas jednej z nich Pawłowicz odpowiadając Krzysztofowi Śmiszkowi (Lewica) powiedziała, że to dzięki niej nie obronił on doktoratu. - Musiał pan bronić doktoratu w Białymstoku, ponieważ takie panu zadałam pytania, że się pan skompromitował - powiedziała Pawłowicz.

Zamieszanie wokół kandydatur do TK

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Roberta Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego, a procedura zgłoszenia kandydata zostanie ponowiona - termin zgłoszeń najpewniej w tym tygodniu przedstawi marszałek Sejmu. 

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. fot. PAP

KJ
Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka