154 obserwujących
8020 notek
21159k odsłon
1896 odsłon

Nagrody Radia Zet im. Woyciechowskiego rozdane. Poznaliśmy dziennikarzy dekady

Laureaci nagrody "Dziennikarz Dekady" w konkursie Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Fot. nagrodawoyciechowskiego.pl
Laureaci nagrody "Dziennikarz Dekady" w konkursie Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Fot. nagrodawoyciechowskiego.pl
Wykop Skomentuj66

Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński i Paweł Reszka zostali laureatami Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady". Środowisko dziennikarskie doceniło również Tomasza i Marka Sekielskich za film "Tylko nie mów nikomu". 

Tegoroczna gala Radia Zet odbyła się w auli gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej i była zorganizowana z myślą o 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. W tym roku przyznano trzy równorzędne nagrody dla dziennikarzy dekady. Odebrali je Bianka Mikołajewska (publicystka "Oko.press"), Adam Pieczyński (redaktor naczelny "Faktów" TVN) oraz Paweł Reszka ("Newsweek"). Laureaci otrzymali pozłacane statuetki w konkursie im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz czeki o wartości 100 tys. złotych. 

Bianka Mikołajewska po otrzymaniu wyróżnienia zwróciła uwagę na zbyt małą liczbę nominacji dla kobiet, którym ciężko połączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi. Dziennikarka podziękowała redakcji "Oko.press". W latach 2000-2013 Mikołajewska publikowała w "Polityce", później, przez trzy lata w "Gazecie Wyborczej". Od 2016 roku jest szefową działu śledczego w "Oko.press". 

Paweł Reszka w latach 2003-2006 pracował jako korespondent "Rzeczpospolitej" w Moskwie, kierował dziennikarstwem śledczym w "Dzienniku". Od 2013 do 2017 roku związany z "Tygodnikiem Powszechnym". Obecnie jego teksty możemy przeczytać na łamach "Newsweeka". Autor wielu reportaży o katastrofie smoleńskiej. Współautor książek "Daleko od Wawelu" i "Daleko od miłości", autor publikacji "Mali bogowie" i "Czarni". W komentarzu po otrzymaniu nagrody, Reszka przyznał, że jest wielu znakomitych dziennikarzy, którzy powinni stać na jego miejscu. Podziękował również swojej mamie. 

Adam Pieczyński od 2015 roku kieruje redakcją "Faktów" TVN, od wielu lat pełni kierownicze funkcje w różnych komórkach stacji telewizyjnej. Pieczyński podkreślił wielką wagę wolnych mediów, których ważnym składnikiem - jego zdaniem - jest telewizja TVN. Przypomniał ważne materiały dziennikarskie stacji: o aferze Rywina, wekslowej z Renatą Beger w roli głównej, hazardowej, taśmowej i kamienicy szefa NIK Mariana Banasia. 

Do nagrody dla dziennikarza dekady zostali nominowani: śp. Bożena Aksamit, Wojciech Bojanowski, Mariusz Janicki, Robert Mazurek, Bertold Kittel, Bianka Mikołajewska, Monika Olejnik, Adam Pieczyński, Paweł Reszka, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński, Andrzej Skworz, Andrzej Stankiewicz, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, o. Ludwik Wiśniewski, Wiesław Władyka i Piotr Zaremba. 

Nagroda Radia Zet za 2019 rok trafiła w ręce Tomasza i Marka Sekielskich za głośny film "Tylko nie mów nikomu". Dokument o pedofilii wśród księży wstrząsnął opinią publiczną i w ciągu kilkunastu godzin od opublikowania na platformie Youtube obejrzało go kilka milionów internautów.


Honorowe wyróżnienia przyznano Magdalenie Gałczyńskiej (Onet) za tekst o "farmie trolli" w ministerstwie sprawiedliwości oraz Grzegorzowi Rzeczkowskiemu ("Polityka"). Nominację w konkursie uzyskał m.in. Mariusz Zielke, autor reportażu w Salon24.pl o przeszłości Krzysztofa Sadowskiego i jego ofiarach. 

Przeczytaj: Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę

Tegoroczny mecenat nad plebiscytem objęła Mennica Polska. Pierwsza edycja Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego odbyła się w 2005 roku, 10 lat po śmierci twórcy rozgłośni. Kapituła nagradza dziennikarzy za "odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. 

GW

Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura