Gorące tematy:

156 obserwujących
8369 notek
22022k odsłony
1993 odsłony

Orban: Za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy

Premier Węgier Viktor Orban chętnie gości w Polsce, fot. KPRM
Premier Węgier Viktor Orban chętnie gości w Polsce, fot. KPRM
Wykop Skomentuj72

- Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuję strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy – ocenił premier Węgier Viktor Orban.

Jego zdaniem Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na spadek swego znaczenia gospodarczego w świecie.

Premier Węgier podkreślił, że Europa przeżywa trudności – o ile 15 lat temu 81 proc. wszystkich inwestycji na świecie pochodziło z Zachodu, a 18 proc. ze Wschodu, to teraz te proporcje się zmieniły i 40 proc. inwestycji pochodzi z Zachodu, a 58 proc. ze Wschodu.

- Zachodzi na świecie wielka zmiana, która przesądzi o tym, gdzie będzie miejsce Zachodu, ludzi Zachodu, świata Zachodu, Europy, a w niej Europy Środkowej. Jesteśmy w środku wielkiego procesu przeobrażeń – powiedział Orban.

Podkreślił, że analizuje tendencje i konsultuje się z naukowcami, którzy tym się zajmują, na temat możliwych środków zaradczych i reakcji na poziomie europejskim i węgierskim.

Jak powiedział, w 2012 r. czytał opracowanie, w którym prognozowano, że udział Europy w światowej produkcji do 2050 r. spadnie do 15-17 proc. - Mamy 2020 rok i już jesteśmy na tym poziomie. Wszystkie procesy zachodzą dużo szybciej. Odwrót Europy następuje dużo szybciej niż wcześniej – zaznaczył.

- Europejską odpowiedź na to muszą znaleźć "grube ryby". Węgry tego nie rozwiążą, powinni to rozwiązać Niemcy, Brytyjczycy - którzy już odpowiedzieli wystąpieniem z UE, uznając nas za beznadziejny przypadek - czy Francuzi. To oni muszą udzielić odpowiedzi na te strategiczne pytania. My możemy w tym uczestniczyć, ale to nie my trzymamy kasę. Możemy zrobić jedno: odrobić pracę domową. A Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuje strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy - powiedział.

W Polsce w wyniku pandemii koronawirusa PKB spadł w drugim kwartale o 8,9 proc. W Niemczech było to aż 10,1 procent, w każdym z przypadków w porównaniu do trzech poprzednich miesięcy.

W najnowszym raporcie badawczym niemieckiego Banku Rozwoju (KfW) czytamy: „Istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że na ponownym dostosowaniu i skróceniu łańcuchów produkcyjnych po ustąpieniu pandemii Covid-19 skorzysta cały region Europy Środkowej i Wschodniej. Przemawia za tym również długofalowy rozwój w okresie przed epidemią koronawirusa. Łączny wolumen handlu polsko-niemieckiego w 2019 roku wyniósł 123,5 mld euro. Po wielu latach rekordów, był to kolejny wysoki wynik.

ja

Wykop Skomentuj72
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka