159 obserwujących
8510 notek
22382k odsłony
2285 odsłon

Nieoficjalnie: Rząd buduje na Stadionie Narodowym pierwszy szpital polowy

Szpital polowy miałby powstać na płycie PGE Narodowy, fot. msit.gov.pl
Szpital polowy miałby powstać na płycie PGE Narodowy, fot. msit.gov.pl
Wykop Skomentuj175

Na stadionie PGE Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy szpital polowy. Ma pomieścić 500 łóżek. Jak podaje Wirtualna Polska, decyzja zapadła w ścisłym kierownictwie rządu. Prace nadzoruje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

W budowie szpitala na PGE Narodowym pomaga wojsko. Podobne mają być tworzone także w innych województwach.

- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tys. łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

Jak podaje TVN24, obecnie trwa "przygotowywanie instalacji do dostawy i rozprowadzania tlenu dla pacjentów". W poniedziałek na miejscu ma pojawić się już ciężki sprzęt. Źródła TVN24 nie wykluczają, że polowa placówka zacznie przyjmować pacjentów już w przyszłym tygodniu. Początkowo liczba łóżek ma wynieść 500, z możliwością powiększenia tego zasobu do 2 tys. Przy Stadionie Narodowym mają powstać też chłodnie.
W piątek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz domagał się rządu przedstawienia w ciągu najbliższych 48 godzin planu budowy szpitali polowych.

- Oczekujemy od rządu przedstawienia w ciągu najbliższych 48 godzin planu budowy szpitali polowych. To mogą być sale gimnastyczne, to mogą być areny sportowe, to mogą być kontenerowce, które w ciągu kilku dni jesteśmy w stanie ustawić i przygotować oddziały dla różnych chorób - oświadczył lider PSL.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wspólnie z szefem MON będą analizowane możliwości budowania przy szpitalach wojskowych szpitali polowych.

- Będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć - zaznaczył.

Szef kancelarii premiera Michal Dworczyk, komentując słowa ministra zdrowia, powiedział wtedy: - Jeżeli chodzi o szczegółowe decyzje, to życie jest na tyle bogate w różnego rodzaju zdarzenia, że trzeba być elastycznym. - Tu chodzi o analizę tego, gdzie w obecnej sytuacji, przy tej serii zachorowań, i też rozłożeniu geograficznym zachorowań, którą mamy dzisiaj, gdzie te punkty uruchamiać - dodał.

Takie rozwiązania stosują już m.in. Czechy. Na terenach wystawowych w praskiej dzielnicy Letniany powstanie szpital polowy dla 500 pacjentów z Covid-19. Wojsko wyposaży szpital i zapewni personel.

Szpital ma powstać w istniejących halach i budynkach położonego na północnym skraju Pragi centrum wystawowego. Zajęte mają być obiekty wyposażone w ogrzewanie i kanalizację. Klinika ma zacząć funkcjonować w ciągu 10 dni.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce jest obecnie 14 tys. 700 dostępnych łóżek w szpitalach, które są dostępne dla pacjentów z koronawirusem i tysiąc wolnych respiratorów.

W woj. mazowieckim są 1 493 łóżka przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na COVID-19; zajętych z nich jest 900, a wolnych 593 - poinformowały służby wojewody mazowieckiego. Jeśli chodzi o respiratory, to w niedzielę zajętych było 76, a wolne 34.

W szpitalach w województwie małopolskim wyznaczono 1359 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Zajęta jest 942 z nich – wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Według ostatnich danych, zajętych jest 88 z 109 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział dalsze zwiększanie liczby miejsc dla pacjentów dotkniętych Covid-19. Prezydent Tarnowa proponuje uruchomienie szpitala polowego w hali sportowej Arena Jaskółka Tarnów.

ja

Wykop Skomentuj175
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości