164 obserwujących
9164 notki
24179k odsłon
  2019   0

Koalicja Obywatelska - podziały w sprawie aborcji

Marcin Kierwiński z PO (L): Jestem zwolennikiem większej liberalizacji ustawy aborcyjnej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marcin Kierwiński z PO (L): Jestem zwolennikiem większej liberalizacji ustawy aborcyjnej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak dodała, dlatego tak bardzo ją boli to, co w tej chwili dzieje się na ulicach. – Ludzie powinni rozmawiać. Zawsze warto wypracowywać konsensus, który w tej chwili pewnie nie będzie łatwy, ale taka jest Polska. My jesteśmy różni, każdy ma swoje poglądy. Zawsze trwałam przy swoich, bo moi wyborcy popierali moje przekonania, wyborcy Grzegorza Schetyny popierali jego przekonania, wyborcy innych posłów popierają ich przekonania. Każdy chciałby od razu Polskę zmienić na swoje kopyto, nie da się, jesteśmy rożni – powiedziała Fabisiak.

Ireneusz Raś (KO) podkreślił, że nie było oficjalnej decyzji Koalicji Obywatelskiej dotyczącej poparcia postulatu „aborcji na życzenie”. – Może jacyś pojedynczy politycy Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej mają taki pogląd, ale to nie jest na pewno pogląd większości w klubie parlamentarnym, a na pewno już nie w Platformie Obywatelskiej – powiedział Raś.

Dopytywany o poparcie KO dla Strajku Kobiet powiedział, że chodzi tu raczej o „poparcie kobiet, a nie jakiejś organizacji politycznej”. Według niego dla wielu działaczy PO decyzja, by zliberalizować prawo aborcyjne, jest nie do przyjęcia. – Mogę powiedzieć to już dzisiaj w swoim imieniu, ale na tę chwilę jest to zdanie olbrzymiej części PO – dodał.

Według Rasia należałoby wrócić do kompromisu aborcyjnego, który przez lata działał. Zaznaczył, że „orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zrobiło ogromne zamieszanie nie tylko na ulicach, ale też w głowach Polaków i to jest największe zło, które rządzący dziś biorą na swoje sumienie”.

Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK z 22 października jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK uznał za niekonstytucyjne. Pozostałe przypadki dopuszczalności aborcji to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Uznany przez TK przepis ustawy o planowaniu rodziny straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw. Dotychczas to nie nastąpiło.

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, zgodnie z którym wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu.

KW

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo