167 obserwujących
9598 notek
24885k odsłon
  855   2

Polski generał zastępcą dowódcy amerykańskiego korpusu. Kim jest Adam Joks?

Gen Adam Joks (po prawej). fot. Wikimedia
Gen Adam Joks (po prawej). fot. Wikimedia

Gen. dyw. Adam Joks będzie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Stanowisko w amerykańskim dowództwie gen. Joks ma objąć w połowie roku.

W Polsce od jesieni ub. roku działa wysunięte stanowisko dowództwa V Korpusu, docelowo ma ono koordynować działania amerykańskich sił lądowych w Europie.

- Cieszę się, że zgodnie z propozycją amerykańską stanowisko zastępcy dowódcy w dowództwie V Korpusu w Fort Knox w Kentucky będzie sprawował polski generał, będzie to generał Joks – powiedział szef MON po spotkaniu w Warszawie z dowódcą V Korpusu gen. broni Johnem Kolasheskim.

Ta współpraca dowodzi bardzo silnych relacji, jeżeli chodzi o obronność – powiedział. Zwrócił uwagę, że mimo pandemii żołnierze obu państw kontynuują wspólne ćwiczenia.

- To wydarzenie bez precedensu, które dowodzi bardzo bliskich relacji. Doświadczenie generała Joksa nabyte w Polsce, zarówno jako dowódcy brygady powietrznodesantowej, zastępcy szefa Sztabu Generalnego, a teraz jako dowódcy dowództwa natowskiego jest bezcenne, a z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju niezwykle istotne – powiedział szef MON.

Dodał, że Joks na stanowisku w USA na co dzień będzie dostarczał informacji o sytuacji bezpieczeństwa w Polsce, co – dodał minister - "jest bezcenne jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Szef MON poinformował, że tematem rozmowy była także implementacja dwustronnej umowy o wzmocnieniu współpracy wojskowej (EDCA) podpisanej w sierpniu ub. r. Przewiduje ona zwiększenie liczby żołnierzy USA w Polsce do ok. 5,5 tys., rozbudowę infrastruktury i stworzenie warunków umożliwiających przerzut do Polski do 20 tys. amerykańskich żołnierzy, gdyby takie wsparcie sojuszników w Europie było konieczne. "Implementacja tej umowy odbywa się bez żadnych przeszkód" - zapewnił minister.

Gen Kolasheski przypominał, że wysunięte dowództwo V Korpusu zostało ulokowane w Poznaniu. Dodał, że ta decyzja pokazuje, że USA i Polska mają wspólny cel - "wzmocnienie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Polski i dowodzi naszego zaangażowanie na rzecz obrony sojuszników". - Ulokowanie wysuniętego stanowiska dowodzenia w Polsce pogłębia nasze więzi obronne i jest kluczowe, by stawić czoła współczesnym zagrożeniom i wyzwaniom, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie – powiedział Kolasheski.

- Dziękuję MON za współpracę i czekam na generała Joksa, który dołączy do naszego zespołu w Fort Knox. Objęcie przez niego tego stanowiska to jasny sygnał silnych więzów między Wojskami Lądowymi USA i polskimi siłami zbrojnymi – mówił. - Wszyscy żołnierze V Korpusu bardzo się cieszą z powrotu do Europy i współpracy z naszymi polskimi gospodarzami i wszystkimi naszymi sojusznikami i partnerami NATO – dodał.

Gen. dyw. Adam Joks dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre - JFTC) w Bydgoszczy. Wcześniej był m. in. zastępcą szefa SGWP, szefem Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowodził Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą, był dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej, służył w Iraku.

Dowództwo V Korpus US Army zostało reaktywowane w lutym 2020 r., ma liczyć ponad 600 żołnierzy, ok. 200 z nich będzie służyć w wysuniętym stanowisku dowodzenia, które zainaugurowało działalność jesienią ub. r. w Poznaniu.

KJ

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo