Boże Ciało 2021 - procesja nie w każdym mieście. Sprawdź, czy w Twoim się odbędzie

Boże Ciało w 2018 roku w Warszawie. W tym roku centralnej procesji nie będzie, fot. Flickr/Episkopat
Boże Ciało w 2018 roku w Warszawie. W tym roku centralnej procesji nie będzie, fot. Flickr/Episkopat
W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów tej uroczystości w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna.

W tym roku z powodu epidemii w części diecezji nie odbędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. Jednak w niektórych diecezjach biskupi zdecydowali o organizacji głównej procesji ulicami miasta.

Kraków

Centralna procesja ulicami miasta odbędzie się m.in. w Krakowie. W komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej czytamy, że główne obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.

"Następnie Drogą Królewską wyruszymy z Najświętszym Sakramentem na Rynek Główny. Zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będziemy rozważać słowo Boże i w jego świetle adorować Pana Jezusa utajonego w Tajemnicy Eucharystii" – napisał w zaproszeniu do udziału w obchodach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Zaapelował, by w obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętać o zachowaniu "stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia".

Polecamy: 

Poznań

W archidiecezji poznańskiej centralna procesja eucharystyczna jak co roku wyruszy z kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej po mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką i Chwaliszewo na Ostrów Tumski.

Jak poinformowali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji, zakończenie procesji przewidziane jest na godz. 13.00 na placu katedralnym.

"Kazanie przy ostatnim ołtarzu wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który przedstawi także neoprezbiterów" – czytamy w komunikacie.

image
Tradycje Bożego Ciała - sypanie kwiatków.

Gdańsk

Z kolei w archidiecezji gdańskiej centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczną się mszą św. o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej.

Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji gdańskiej poinformowali, że Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Po mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed bazyliką św. Brygidy. Ołtarze zlokalizowane będą na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed bazyliką św. Brygidy.

"Obchody uroczystości Bożego Ciała organizowane są po konsultacji z pomorskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, przy czym ze względu na ciągle trwający stan epidemii w Polsce odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego" – zapewnili autorzy komunikatu.

Białystok

Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami Białegostoku. Autorzy komunikatu zaznaczyli, że uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 10.00 mszą św. przed archikatedrą Białostocką. Eucharystii przewodniczył będzie abp senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosi bp Henryk Ciereszko, który następnie poprowadzi ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha tradycyjną procesję eucharystyczną.

Zobacz także:

Lublin

W Lublinie centralna procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy o godz. 11:15 z archikatedry lubelskiej. Trasa przemarszu będzie wiodła ulicami: z Placu Katedralnego ul. Królewską, Prymasa Wyszyńskiego, Bernardyńską, przez Plac Wolności, ul. Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny. Przed wymarszem mszę św. odprawi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

image
Tradycje Bożego Ciała - dzwonienie dzwonkiem.

Warszawa

Jak poinformowały władze archidiecezji warszawskiej, w tym roku w stolicy nie będzie centralnej procesji Bożego Ciała.

"W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, tegoroczne procesje Bożego Ciała mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej, według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa.

Podobny komunikat wydały władze diecezji warszawsko-praskiej. Tu również - jak zaznaczył biskup pomocniczy tej diecezji Jacek Grzybowski - kwestia zorganizowania procesji Bożego Ciała pozostawiona została decyzji księży proboszczów, a "każda parafia ma zorganizować procesję we własnym zakresie".

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura