Komisja Europejska kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL
Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL
Komisja Europejska poinformowała w środę o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z domniemanym nieprzestrzeganiem unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych.

"Komisja Europejska podjęła dziś (w środę) decyzję o skierowaniu sprawy przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości, uznając, że polskie przepisy transponujące dyrektywy w sprawie zamówień publicznych (...) nie są w pełni zgodne z prawodawstwem UE. Polskie przepisy wyłączają dwie kategorie zamówień z zakresu stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych" - poinformowała KE.

Polecamy:

Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE wobec Niemiec

Wywalili go z TVP, więc poszedł do Polsatu. Dziś debiut dziennikarza

KE kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce

Chodzi o zamówienia na produkcję i dystrybucję niektórych dokumentów urzędowych, takich jak dowody tożsamości, paszporty, tytuły egzekucyjne wydawane przez sądy, dokumenty notarialne, zaświadczenia lekarskie, prawa jazdy, znaki akcyzy, karty do głosowania, a także oprogramowanie do zarządzania takimi dokumentami oraz zamówienia na świadczenie bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, takich jak wypłaty z bankowego funduszu gwarancyjnego i restrukturyzacja upadających banków.

"Chociaż unijne dyrektywy w sprawie zamówień publicznych dopuszczają pewne wyłączenia w przypadku zamówień udzielanych bez przetargów konkurencyjnych, Komisja uważa, że nie mają one zastosowania do szerokich kategorii zamówień wyłączonych na mocy prawa polskiego. W szczególności Komisja jest zdania, że polskie wyłączenie dotyczące produkcji i dystrybucji dokumentów urzędowych oraz bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji narusza prawo UE" - podała KE.

KW

Czytaj dalej:

Spółka Prairie Mining żąda od Polski ponad 4 mld zł! O co chodzi?

Unijne certyfikaty COVID poparte przez Parlament Europejski. Będą ważne od 1 lipca

Jedno z najmniejszych lotnisk uruchamia wakacyjne loty. Babimost-Chorwacja już za 200 zł

W zaatakowanej przez hakerów skrzynce mailowej Dworczyka nie było informacji niejawnych

Zbigniew S. usłyszał dziś zarzuty wyłudzenia nieruchomości wartych 5,5 mln zł

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka