Szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu - ABW zatrzymała Janusza N.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu Janusza N. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu Janusza N. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Janusza N., który pracował na zlecenie ustalonych osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został aresztowany na trzy miesiące.

Szpiegował na rzecz Federacji Rosyjskiej

Janusza N. zatrzymali 31 maja funkcjonariusze prowadzącego śledztwo w tej sprawie olsztyńskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Białymstoku. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale 2 czerwca Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zdecydował o aresztowaniu podejrzanego o szpiegostwo.


ABW przeszukała miejsca zamieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów. Zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tys. zł oraz dużą liczbę nośników danych. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że część środków finansowych odnalezionych podczas przeszukań była w euro.

Śledczy ustalili, że N. prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika.

Polecamy:

Próbował kontaktować się z politykami

"Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim" – podał dział prasowy PK. Miał prowadzić swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów – ustalili śledczy.

"Jego działalność wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej" – ocenili.

Co grozi za szpiegostwo?

Zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił mu prokurator z nadzorującego śledztwo ABW warszawskiego mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara więzienia od roku do 10 lat.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo