Terlecki spotkał się z Cichanouską. O czym rozmawiali?

Swiatłana Cichanouska i Rysard Terlecki w Wilnie, fot. Twitter.
Swiatłana Cichanouska i Rysard Terlecki w Wilnie, fot. Twitter.
Przebywający w Wilnie wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk spotkali się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Pierwsze spotkanie Cichanouskiej z Terleckim

- Uzgodniono, że sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami - poinformował doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka.

Wiaczorka podkreślił, że to było pierwsze spotkanie Cichanouskiej z wicemarszałkiem Terleckim, podczas którego "dyskutowano głównie o sprawach białoruskich i o tym, jak Polska może wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność".

Według Wiaczorki, "Swiatłana zaproponowała kilka pomysłów, inicjatyw wsparcia więźniów politycznych" na Białorusi.

Polecamy:

"Ryszard Terlecki, Marek Pęk i Włodzimierz Bernacki odwiedzili mnie dzisiaj w Wilnie i wyrazili pełne poparcie dla białoruskiego ruchu demokratycznego, ogłosili kontynuację programów stypendialnych dla naszych studentów. Zapewnili mnie, że wszystkie partie w Polsce stoją za Białorusią" - napisała Cichanouska na Twitterze.

„Niech żyje WOLNA BIAŁORUŚ” – napisał wicemarszałek Pęk.

Terlecki skrytykował Cichanouską

Przed tygodniem Terlecki skrytykował Cichanouską za planowany jej udziału w Campusie Polska Przyszłości — wydarzeniu organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego.

- Wydaje się, że popełniła pewien błąd, deklarując gotowość udziału w kongresie antyrządowym, opozycyjnym. Zwróciłem na to uwagę i następnie w liście do pani prezydent elekt tłumaczyłem motywy tego działania i wydaje się, że zrozumiała – powiedział dziennikarzom wicemarszałek. Jak zapowiadał: "spotkamy się, żeby zasypać jakby ostatnie rowy między nami".

Co marszałkowie robili w Wilnie?

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.

ja

Czytaj także:


Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka