Kolejne makabryczne odkrycie w Kanadzie. Masowe groby na terenie dawnej szkoły dla Indian

Szkoła Św. Eugeniusza. fot. Tiwitter/@PHoward_CBU
Szkoła Św. Eugeniusza. fot. Tiwitter/@PHoward_CBU
Masowe groby odkryto na terenie dawnej szkoły dla Indian w pobliżu miasta Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej. Sprawa z Cranbrook to trzeci przypadek odkrycia masowych grobów na terenie byłych katolickich szkół w Kanadzie.

Masowe groby w szkołach dla Indian

Według informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych przez Lower Kootenay Band, indiańska społeczność Aqam prowadziła od ubiegłego roku badania georadarem przy byłej szkole Św. Eugeniusza i tam zlokalizowano szczątki 182 osób pochowanych w płytkich grobach.

Szkoła Św. Eugeniusza to jedyna z kanadyjskich tzw. residential schools, która została przekształcona w luksusowy hotel. St. Eugene Golf Resort & Casino i znajduje się ok. 200 metrów od przyszkolnego cmentarza - podaje portal Roadstories.ca.

Przypuszcza się, że w miarę upływu czasu zostanie odnalezionych więcej grobów. Rząd federalny Kanady i rządy prowincji zapowiedziały wsparcie finansowe dla prowadzenia dalszych poszukiwań georadarem na terenach byłych szkół.

To już trzeci przypadek odkrycia masowych grobów na terenie byłych katolickich szkół w Kanadzie.

W maju szczątki 215 dzieci rdzennych mieszkańców Kanady znaleziono w nieoznaczonych grobach w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. W zeszłym tygodniu przywódcy Cowessess First Nation poinformowali, że szczątki 751 ciał, w większości dzieci, zostały odkryte na terenie dawnej szkoły w Saskatchewan.

Ostatnie odkrycie miało miejsce w przeddzień Dnia Kanady, 1 lipca, który upamiętnia wydarzenia z 1867 roku, kiedy trzy brytyjskie kolonie połączyły się, tworząc Dominium Kanady.


Raport pokazał prawdę o szkołach dla rdzennej ludności

Premier Justin Trudeau powiedział, że odkrycia „zmusiły nas do zastanowienia się nad historyczną i trwającą niesprawiedliwością, z którą borykają się ludy tubylcze”.

Historię szkół dla rdzennych mieszkańców udokumentowano w 2015 roku raportem Komisji Prawdy i Pojednania na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Raport określił szkoły jako „kulturowe ludobójstwo” i opisał niszczenie języka, kultury, prześladowania i przemoc. Ostatnie szkoły, przez które przeszło ok. 150 tys. dzieci, zamykano w latach 90. XX wieku. Były one finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościoły katolicki (60 proc.) i protestancki (40 proc.).

Konsekwencje znalezienia dziecięcych grobów w kościelnej szkole

Po informacjach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach byłych przymusowych szkół dla indiańskich dzieci, kościół katolicki w całej Kanadzie spotyka się z falą nienawiści. Szkoły, działające od XIX wieku aż do lat 90. XX wieku, prowadziły na zlecenie rządu Kanady kościoły katolickie i protestanckie.

Jak poinformowała policja w minioną sobotę spłonęły dwa kościoły na terenach indiańskich rezerwatów w południowej części Kolumbii Brytyjskiej. Ogień pojawił się we wczesnych godzinach rannych najpierw w jednym z kościołów, a po godzinie – w drugim.

Kanada. Płoną katolickie kościoły

Z kolei w zeszłym tygodniu w rezerwatach Indian Penticton i Osoyoos w Kolumbii Brytyjskiej spłonęły dwa inne kościoły katolickie.Zdewastowano także katedrę w Saskatoon, na której widnieją ślady odciśniętych dłoni. Również czerwoną farbą namalowano „we were children” (byliśmy dziećmi). Na innym kościele - w Mississauga - pojawiło się graffiti.

Burmistrz Mississauga Bonnie Crombie napisała na Twitterze, że „wandalizm nie jest odpowiedzią i nie będzie tolerowany”. W Kanadzie powróciła debata o przeszłości, pierwszy raz udokumentowanej w 2015 r., gdy zakończyły się prace Komisji Prawdy i Pojednania na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Komisja określiła w swoim raporcie działalność szkół jako „kulturowe ludobójstwo”, opisując niszczenie języka i kultury, prześladowania i przemoc.

Chcą reakcji papieża

Pierwszy premier Kanady, sir John A. Macdonald w 1883 r. mówił w parlamencie, że Indianie są dzikusami, a szkoły są potrzebne, by „indiańskie dzieci (..) nabyły obyczajów i sposobu myślenia białego człowieka”.

Organizacje rdzennych mieszkańców w Kanadzie domagają się od papieża odniesienia się do działań Kościoła katolickiego w kanadyjskich szkołach.

Czytaj dalej:

KJ

Lubię to! Skomentuj234 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka