Jarosław Kaczyński zapowiada, że na szefa PiS kandyduje po raz ostatni, fot. Twitter/PiS
Jarosław Kaczyński zapowiada, że na szefa PiS kandyduje po raz ostatni, fot. Twitter/PiS

Kongres PiS wybierze szefa partii. Jarosław Kaczyński pełni tę funkcję już 18 lat

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W Warszawie trwa Kongres PiS, podczas którego niemal 1500 delegatów wybierze szefa ugrupowania. Na kolejną kadencję ma kandydować prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kongres wybierze też nową Radę Polityczną oraz dokona zmian w statucie.

Zmiany w PiS

Kongres ma charakter zamknięty i ma potrwać cały dzień. Podczas kongresu zostanie wybrany prezes partii, Rada Polityczna, Krajowa Komisja Rewizyjna i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny. Wyniki wyborów mają zostać ogłoszone po zakończeniu spotkania.


Delegaci dokonają też zmiany w statucie, które będą dotyczyć struktury organizacyjnej partii. Zakłada ona, że ze struktury organizacyjnej PiS zniknie stanowisko szefa Komitetu Wykonawczego. Na to miejsce - ponownie - pojawi się funkcja Sekretarza Generalnego partii; stanowisko to funkcjonowało do października 2009 r. Najprawdopodobniej obejmie je obecny szef KW PiS Krzysztof Sobolewski.

Polecamy:

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

- Podczas wystąpienia prezes ma podsumować sześć lat rządów Zjednoczonej Prawicy, czego dokonaliśmy, a także przedstawić wizję partii, jak musi się ona zmienić, abyśmy nie stali się opozycją - zapowiedział polityk z otoczenia Kaczyńskiego.

Lider PiS - według relacji jego współpracowników - ma też mówić o Polskim Ładzie, podkreślać wagę tego programu i wzywać do jego promowania w terenie.

Morawiecki wiceprezesem PiS

W niedzielę zbierze się nowo wyłoniona Rada Polityczna, która dokona wyboru wiceprezesów ugrupowania, a także składu Komitetu Politycznego, Komisji Etyki oraz Sekretarza Generalnego.

Obecnie wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Do tego grona dołączy premier Mateusz Morawiecki. - Z pewnością zostanie wybrany, jeżeli wszystko się odbędzie zgodnie z planem - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Kongres PiS miał się odbyć jesienią ubiegłego roku, jednak został przeniesiony z powodu pandemii COVID-19.

18 lat prezesa

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który - jako pierwszy prezes partii - kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

ja

Zobacz także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka