Czterodniowy tydzień pracy. Islandia ogłasza sukces

Czterodniowy tydzień pracy. Islandia ogłasza sukces.
Czterodniowy tydzień pracy. Islandia ogłasza sukces.
Wprowadzony na próbę czterodniowy tydzień pracy okazał się na Islandii "ogromnym sukcesem" - poinformował rząd i władze miasta Reykjavik. Stwierdzono, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne lub co najmniej pracowały tak samo jak na 40-godzinnym etacie.

Eksperci z brytyjskiego think tanku Autonomy i islandzkiego Stowarzyszenia dla Zrównoważonej Demokracji po przeanalizowaniu danych poinformowali o pozytywnym efekcie badania.

W rezultacie, krótszy tydzień pracy doprowadził do skrócenia u 86 proc. pracodawców godzin pracy, przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia dla pracowników.

Badania odbywały się pomiędzy 2015 a 2019 rokiem i były prowadzone na próbie 2500 pracowników, co odpowiada 1 proc. wszystkich pracujących na wyspie. Udział w badaniu brały przedszkola, biura, dostawcy usług publicznych i szpitale.

Analizy wskazują, że pracownicy biorący udział w badaniu byli mniej zestresowani, mieli niższe ryzyko wypalenia zawodowego, a także zaobserwowano, że poprawiła się ich równowaga pomiędzy życiem prywatnym, a pracą.

Podobne próby mające na celu skrócenie tygodnia pracy mają miejsce w Hiszpanii i Nowej Zelandii w firmie Unilever.

KJ

Czytaj też:


Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo