We Włoszech 20 tys. imigrantów od początku roku! Ośrodek na Lampedusie jest przepełniony

Migranci chcą się przedostać łodziami do Włoch przez wyspę Lampedusa. Fot.: ANSA
Migranci chcą się przedostać łodziami do Włoch przez wyspę Lampedusa. Fot.: ANSA
Kolejni imigranci przypłynęli na wyspę Lampedusa. Jak podają tamtejsze służby oraz agencja informacyjna ANSA, 178 osób przedostało się do Włoch 12 łodziami.

Imigranci zostali zatrzymani przez włoskie służby przy brzegu położonej na Morzu Śródziemnym Lampedusy, jak podała ANSA. Na łodziach znajdowało się po kilkanaście osób, w tym kobiety i dzieci. To Tunezyjczycy i osoby z Afryki Subsaharyjskiej położonej na południe od Sahary.

Przepełniony ośrodek

To nie pierwszy raz, kiedy kilkanaście łodzi z imigrantami przypływa nad wyspę Lampedusa na terytorium Włoch. Miejscowe służby informują, że tamtejszy ośrodek dla migrantów jest kompletnie przepełniony. Obecnie mieszka w nim kilka razy więcej osób niż powinno z racji na ograniczoną jednak liczbę miejsc. Włosi szacują, że od początku 2021 roku do ich kraju przedostało się nawet 20 tys. imigrantów.

Pod koniec czerwca tego roku przed brzegiem Lampedusy wywróciła się łódź z migrantami. Zginęło wówczas siedem osób, a dziewięć zaginęło. O azyl jednorazowo chciało ubiegać się ponad 250-osobowa grupa. Takie sytuacje we Włoszech mają miejsce regularnie.


Czytaj także:Salvini przed sądem za przetrzymywanie imigrantów

Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini decyzją sądu w Palermo będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej. Polityk, jako szef MSW Włoch, nie pozwalał imigrantom zejść na ląd. Teraz byłemu wicepremierowi grozi 15 lat więzienia. Rozprawa 15 września.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 roku. Salvini  nie zgodził się wtedy, aby hiszpański statek zawinął do portu na Lampedusie, by 147 uratowanych na morzu migrantów zeszło na ląd. Przez trzy tygodnie jednostka stała u wejścia do portu na wyspie, czekając na zgodę na wpłynięcie. Na pokładzie z powodu upału panowały fatalne warunki sanitarne. Wtedy na mocy decyzji Salviniego włoskie porty były zamknięte dla statków przywożących uratowanych migrantów.

Przypomnijmy, że właśnie m.in. z włoską Ligą Salviniego na początku lipca tego roku wspólną deklarację „dla dobra przyszłości Europy" podpisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

DS


Polecamy:


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka