Władze Kremla nie radzą sobie z pandemią, Rosjanie umierają przez nieudolność elit

Liczba potwierdzonych infekcji od początku pandemii w Rosji przekroczyła 6 milionów. Fot. Twitter
Liczba potwierdzonych infekcji od początku pandemii w Rosji przekroczyła 6 milionów. Fot. Twitter
- Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii - stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rosjanie umierają, tamtejsze szczepionki nie są wiarygodne, a propaganda rosyjska skupia się na walce z Zachodem.

Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii

Zdaniem Żaryna, niemal cały rosyjski aparat państwowy - w tym dyplomacja, służby specjalne i polityczne elity Kremla - pozostają obecnie bardzo mocno zaangażowane w działania informacyjne wymierzone m.in. w Polskę.

- Rosyjska propaganda pozostaje wrogo nastawiona do Zachodu, tymczasem w samej Rosji z tygodnia na tydzień poważniejsza staje się sytuacja pandemiczna. To na niej władze Federacji powinny się skupiać - powiedział rzecznik.

Jego zdaniem wydolność rosyjskiego państwa, w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona, a Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii. Przypomniał, że od początku pandemii liczba chorych w Rosji przekroczyła 6 milionów, a dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekracza ostatnio 20 tys. i ok. 800 chorych umiera.

- Należy zakładać, że te liczby są znacząco zaniżone. Propaganda rosyjska bardzo mocno ogranicza bowiem informacje o realnej skali problemów związanych z pandemią - ocenił Żaryn.

Polecamy:

Kreml twierdzi, że może pomóc innym - fakty temu przeczą

Jego zdaniem, Kreml chętnie skupia się na działaniach propagandowych i wykazywaniu, że nie tylko dobrze radzi sobie z pandemią, ale wręcz, że Rosja jest w stanie pomagać w tej walce innym. - Tymczasem fakty przeczą temu obrazowi - sytuacja w Rosji wymyka się spod kontroli, a Rosjanie umierają przez niewydolność rosyjskiego państwa - powiedział.

- Sytuacja Rosjan wydaje się katastrofalna, bowiem zmagają się oni nie tylko z chorobą, ale również systemową niewydolnością rosyjskiego państwa, zarządzanego w sposób, który przynosi Rosjanom szkody - dodał rzecznik.

Nieskuteczne okazują się kolejne partie wyprodukowanych tam szczepionek. Społeczeństwo boi się ich. - Nawet wśród Rosjan do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tych preparatów - stwierdził Żaryn. Nie są one wiarygodne także dla zagranicznych odbiorców - kolejne zainteresowane rosyjskimi szczepionkami kraje zrywają umowy, widząc problemy z realizacją dostaw, albo podzielając coraz powszechniejsze przekonanie o niewiarygodności rosyjskich preparatów. 

Na przykład zupełne fiasko poniosła rosyjska propaganda w Ameryce Południowej, gdzie Kreml informował o ogromnych zamówieniach, a doszło do zerwania szeregu umów - przypomniał rzecznik.

Europa nie chce rosyjskich szczepionek

"Mimo usilnych zabiegów" nie udało się Rosji przekonać do współpracy szczepionkowej administracji niemieckiej. Kreml bardzo liczył na uzyskanie zgody na produkowanie swojej szczepionki na terenie Niemiec, jednak ten kraj nie zgodził się na to. Nie udało się również Rosji wywrzeć skutecznej presji na Europejską Agencję Leków, aby zarejestrować rosyjską szczepionkę w UE. Agencja do tej pory nie zgodziła się na to, ponieważ unijni eksperci bazowali na wiarygodnych danych medycznych, wskazujących na poważne zagrożenia dotyczące rosyjskiej szczepionki.

W ocenie Żaryna skupianie się najważniejszych instytucji rosyjskiego państwa na prowadzonej od lat wojnie informacyjnej w świetle tych problemów z pandemią jest nie tylko nieuzasadnione, ale wręcz szkodliwe dla Rosjan. - Sami Rosjanie coraz częściej cierpią w wyniku nieudolności kremlowskich elit i niewydolności państwa, którego priorytetami nie są w żadnej mierze interesy tzw. zwykłych Rosjan - zaznaczył.

- Gdyby rosyjskie elity na Kremlu przykładały do walki z COVID-19 takie samo znaczenie, jak do atakowania Zachodu i szerzenia propagandy, Rosja już dawno epidemię miałaby za sobą. Niestety, jednak przez nieudolność rosyjskich elit kolejni Rosjanie będą umierać - przewiduje Żaryn.

Koronawirus w Rosji

Ogółem bilans zakażonych od początku epidemii Covid-19 w Rosji wzrósł do 6 078 522, a liczba zmarłych - do 152 296 - wynika z danych sztabu kryzysowego.

Tymczasem według federalnego urzędu statystycznego od kwietnia 2020 r. do maja 2021 r. w Rosji w związku z Covid-19 zmarło ok. 290 tys. ludzi.

Władze wiążą wzrost liczby zakażeń z rozprzestrzenianiem się w kraju wariantu Delta koronawirusa i wciąż zbyt niskim odsetkiem zaszczepionych. Rosji, która chętnie sprzedaje swą szczepionkę Sputnik V do krajów trzeciego świata lub państw, gdzie utrzymuje swoje wpływy, nie udało się przekonać własnych obywateli, by szczepili się rosyjskim preparatem - zaznaczają agencje.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka