Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Jak policja będzie walczyć z hakerami?

W policji powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
W policji powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Tworzymy w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - służbę, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku - ocenił.

- Do starych zagrożeń dochodzą nowe - ze świata, który dominuje w naszym życiu. Zaledwie kilkanaście dni temu grupa hakerów, jak donoszą media, powiązanych z Rosją zaatakowała systemu bardzo wielu firm żądając okupu 70 mln dolarów. Mamy do czynienia z bardzo zorganizowaną, międzynarodową siatką grup przestępczych - mówił premier.

- Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym jak i obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym - zapewniał Mateusz Morawiecki.

 - Żeby przeciwdziałać zagrożeniom, tworzymy służbę, która będzie specjalnie zajmowała się tymi problemami prócz istniejących departamentów w służbach cywilnych i specjalnych, które miały to na swojej uwadze - wyjaśniał szef rządu.Kamiński: analogiczna struktura do Centralnego Biura Śledczego Policji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości został przygotowany w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Przekonywał, że CBZC będzie "jednym ze znaków firmowych polskiej policji" i będzie prowadziło na szeroką skalę walkę z przestępczością kryminalną w cyberprzestrzeni. Minister podkreślał, że CBZC będzie miało analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji.
- W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające" - ocenił. Podkreślał, że funkcjonariusze mają komórkę w Komendzie Głównej Policji i w komendach wojewódzkich
 
- Potrzebne tutaj jest przełomowe działanie, potrzebna jest poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taką inwestycją będzie powołanie nowej, specjalnej, dobrze zorganizowanej służby. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby - zapowiedział Kamiński.


Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - nabór

- To ma być bardzo nowoczesna służba, złożona w dużej mierze z nowych policjantów. Służba ta będzie prowadziła nie tylko działania dochodzeniowo-śledcze, ale w dużej mierze bardzo zaawansowane działania operacyjne. Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany – powiedział Kamiński

Zapowiedział dla przyjmowanych do Biura "zupełnie oddzielną ścieżkę naboru i zupełnie oddzielną siatkę płac". - Będzie liczyła się tylko ich wiedza informatyczna, zrezygnujemy z testów fizycznych. To, co w głowie, jest najważniejsze – powiedział Kamiński na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. - To musi być służba atrakcyjna, przyciągająca ludzi z rynku – dodał.

Funkcjonariuszom nowej służby mają ustawowo przysługiwać stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji. - To oznacza, że w praktyce będą zarabiali 10-15 tys. zł netto – powiedział minister.

Służba ma liczyć ok. 1800 funkcjonariuszy. - Chcemy, żeby powstała w pełnym wymiarze do 2025 r. – zadeklarował.

Służba ma otrzymać "nowoczesną, bezpieczną centralę", która zostanie zbudowana na warszawskich Szczęśliwicach na działce zarządzanej przez policję.

Fundusz Cyberbezpieczeństwa

Z infografiki udostępnionej przez Kancelarię Premiera wynika, że jeszcze w 2021 r., w pierwszej kolejności zostanie powołany Fundusz Cyberbezpieczeństwa. Następnie wprowadzona zostanie jednolita siatka płac dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa pracujących dla państwa. Ostatecznie ma zostać przyjęta nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństw

- Między policją a cyberprzestępcami istnieje wyścig zbrojeń. Kto szybciej dojdzie do nowych metod, kto je opanuje, ten uzyska przewagę - powiedział premier. Dlatego - jak wyjaśnił - rząd chce, by policja miała "odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania, a przede wszystkim kompetencji" do walki z cyberprzestępczością

- To co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia - dodał. Poinformował, że w tym celu zostanie powołany "fundusz cyberbezpieczeństwa", z którego ma być finansowana walka z cyberprzestępczością. Premier zapewnił, że internet "nadal może być obietnicą lepszego świata", które "zbliża ludzi do siebie". - Ale warunek jest jeden - musimy z niego przepędzić przestępców - stwierdził.
Rząd liczy, że po wakacjach - na jesieni - projekt ustawy trafi do parlamentu. Zmieniona będzie też ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie