Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z białoruską lekkoatletką Krysciną Cimanouską

Kryscina Cimanouska na lotnisku w Tokio, fot Facebook/profil premiera Mateusza Morawieckiego
Kryscina Cimanouska na lotnisku w Tokio, fot Facebook/profil premiera Mateusza Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Kryscina Cimanouska niedługo będzie mogła przylecieć do Warszawy. Szef rządu rozmawiał z białoruską lekkoatletką, której Polska udzieliła wizy humanitarnej.

Premier do Białorusinów: Nie zostawimy Was samych!

"Myślę, że wszystkich, którym jej los nie jest obojętny, zainteresuje wiadomość, że aktualnie znajduje się pod dobrą opieką i jest bezpieczna.  Zapewniłem ją, że może liczyć na wsparcie i solidarność ze strony Polski. W najbliższych dniach przyleci do Warszawy, gdzie będzie mogła rozwijać się bez przeszkód oraz, jeśli wyrazi taką wolę, otrzyma dalszą pomoc" - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.Polecamy:

MSZ: Im mniej szczegółów zdradzamy, tym lepiej

Według cytowanej przez agencję Reutera Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, białoruska sprinterka ma przylecieć z Tokio do Warszawy 4 sierpnia. Nie potwierdza tego wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.  - To jej decyzja, wiza humanitarna jest uprawnieniem dla każdego kto chce z niej skorzystać. Zakładamy, że z takiej możliwości skorzysta - powiedział.  - Nie mogę podać zbyt dużo szczegółów, także z uwagi na ochronę jej prywatności i na to, żeby nie doszło do jakiejś próby zaszkodzenia. Chronimy jej prywatność, chronimy tez bezpieczeństwo całej operacji – dodał.

- Jak wiemy, reżim Alaksandra Łukaszenki potrafi uciekać się do różnych środków, często wprost nielegalnych. Dlatego im mniej szczegółów w tym momencie zdradzamy, tym lepiej – wyjaśnił Jabłoński.

Wiceszef MSZ zadeklarował wsparcie dla Białorusinów szukających ochrony w Polsce. - Cały czas, od prawie roku, udzielamy pomocy Białorusinom, nie tylko na Białorusi, ale także w innych krajach – zauważył. Zwrócił uwagę, że od sierpnia ub. r. Polska wydała ponad 150 tys. wiz Białorusinom zgłaszającym się do polskich placówek dyplomatycznych w różnych krajach, podobnie jak przyznała wizę humanitarną Cimanouskiej.

Zapewnił, że MSZ utrzymuje "kanały komunikacji z białoruską administracją", aby pomóc polskim działaczom więzionym przez białoruskie władze. - Staramy się wszelkimi środkami doprowadzić do tego, żeby nasi rodacy, ale także inne osoby represjonowane, zostali uwolnieni – powiedział.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka