Przypalani, bici i poniżani. Kontrola w Renicach po mocnym reportażu WP

Sprawa Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach jest gruntownie badana i zostanie rozwiązana. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do zachodniopomorskiego kuratora oświaty o wszczęcie natychmiastowej kontroli w placówce - podało w czwartek MEiN.

Natychmiastowa kontrola ośrodków po reportażu WP

W czwartek w reportażu "Władcy ciał i umysłów" opublikowanym na Wirtualnej Polsce opisano sytuację w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym (MOW) w Renicach pod Szczecinem. Przez lata dochodziło tam do przemocy. Nad niektórymi podopiecznymi znęcali się nie tylko inni podopieczni MOW, ale także niektórzy wychowawcy. Resort podaje, że minister zlecił kontrolę we wszystkich MOW-ach w Polsce.

Zobacz także: Historia II wojny światowej wg posła Gduli: Gdyby Polacy chętnie pomagali Żydom, to...

Przypalani papierosami, bici i poniżani

Bohaterami reportażu WP są wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach. Ich historie zostały opisane, ponieważ w ośrodku spotkali się z taka skalą okrucieństwa, którą trudno sobie wyobrazić. Adrian podczas ucieczki przed oprawcami złamał kręgosłup. Kuba był przypalany papierosami i rozgrzanymi gwoździami, natomiast Krystian został pobity przez wychowawcę. Chłopcy dostawali za przekleństwa, bójki albo za przejście bez pozwolenia do innej grupy. Czasami wychowawcy oferowali podopiecznym zabawę, która kończyła się uderzeniem pięścią w głowy wychowanków. Terapeutom pracującym z dziećmi i dorosłymi trudno było uwierzyć w to, co słyszą o Renicach. „Przemoc na taką skalę? Psychiczna i fizyczna? Również z rąk wychowawców? W XXI wieku?” – czytamy w reportażu WP.

Czarnek: Sprawa MOW w Renicach jest gruntownie badana

„Sprawa MOW w Renicach jest gruntownie badana i zostanie rozwiązana. Minister Przemysław Czarnek zwrócił się do zachodniopomorskiego kuratora oświaty o wszczęcie natychmiastowej kontroli w tej placówce. Minister zlecił także kontrolę we wszystkich MOW w Polsce" - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki na Twitterze, zamieszczając pod wpisem link do reportażu "Władcy ciał i umysłów".

Zobacz także: Premier Morawiecki zablokował podwyżki pensji dla szefów państwowych spółek

Zadania MOW

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze (MOW) przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Funkcjonują jako placówki resocjalizacyjno-wychowawcze, a dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim jako resocjalizacyjno-rewalidacyjne.

Zobacz także: Jachira monitoruje granicę polsko-białoruską. "Jak nazywa się dobrze strzeżone miejsce..."

Do zadań MOW należy eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są wyłącznie dla młodzieży, wobec której Wydziały Rodzinne i Nieletnich Sądów Rejonowych zastosowały (w trybie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) środek wychowawczy w postaci umieszczenia w MOW.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo