"Poznaj Polskę". Nowy flagowy program ministra Czarnka. Kraków jest na Mazowszu

Według jednej z tabel na stronach MEiN Wawel znajduje się na Mazowszu.
Według jednej z tabel na stronach MEiN Wawel znajduje się na Mazowszu.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oferuje dofinansowanie nawet 80 procent kosztów szkolnej wycieczki, by uczniowie i nauczyciele częściej odwiedzali polskie muzea, miejsca pamięci, obiekty kultury, instytucje popularyzujące osiągnięcia nauki. Na stronie MEiN znajduje się wykaz takich obiektów, ale są w nim rażące błędy.

Ile pieniędzy można dostać?

Przedsięwzięcie jest skierowane dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (publicznych i niepublicznych) w trzech grupach wiekowych:  I grupa – klasy I-III ze szkół podstawowych, II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych, III grupa – szkoły ponadpodstawowe.

Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:  wycieczkę jednodniową – do 5 tys. zł, na wycieczkę dwudniową – do 10 tys. zł, i wycieczkę trzydniową – do 15 tys. zł.

Pozostałe 20 proc. kosztów wycieczki organ prowadzący będzie finansować z własnych środków. Pieniądze od ministerstwa szkoła będzie mogła przeznaczyć na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, usługi przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia oraz ubezpieczenia uczestników wycieczki.

Na ten cel MEiN przygotowało 15 mln zł. Dofinansowywane będą wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, czyli od września do grudnia, gdyż, jak tłumaczył minister Czarnek, to dopiero pilotaż i pieniądze muszą zostać wykorzystane do końca roku kalendarzowego.

Od kiedy start programu?

Środki finansowe, po złożeniu wniosku o dofinansowanie wycieczki, otrzymają organy prowadzące szkoły publiczne oraz niepubliczne. Nabór na wnioski rozpoczyna się od 6 września i potrwa do 30 września br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w bieżącym roku, czyli trzeba się spieszyć ze zgłoszeniem.

Procedura jest następująca: nauczyciel zgłasza chęć wyjazdu na szkolną wycieczkę do dyrektora szkoły, który następnie przekazuje to zgłoszenie do organu prowadzącego, a ten wypełnia stosowny wniosek. O przyznaniu środków decydować będzie kolejność wpływu do ministerstwa prawidłowo wypełnionych wniosków. Lista zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie wycieczek będzie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MEiN. Ostatecznie organ prowadzący szkołę podpisze umowę z ministerstwem i otrzyma pieniądze na wyjazd uczniów.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo