Komisja Europejska wezwie Polskę do zapłaty za Turów. Chodzi o miliony euro

Kopalna i elektrownie w Turowie. Fot. Wikipedia
Kopalna i elektrownie w Turowie. Fot. Wikipedia
Rzecznik KE potwierdził, że instytucja unijna wystąpi niebawem do Warszawy z wnioskiem o karę finansową w związku ze sporem o kopalnię w Turowie. TSUE zasądził pół miliona euro dziennie za zwłokę z wygaszeniem kompleksu energetycznego w Bogatyni.

- Komisja Europejska wyda „w odpowiednim czasie” wezwanie do zapłaty w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczących działalności kopalni węgla brunatnego Turów - zapowiedziała w komunikacie Komisja Europejska. 

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 

Zobacz:

"Z czeskiej restauracji wyproszono Polaków. Wszystko przez Turów"

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Kryzys polsko-czeski. Zamknięcie kopalni to katastrofa

Polski rząd nie zamknie Kopalni Węgla Brunatnego Turów - jest oświadczenie

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Jak poinformował TSUE, "ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 r., o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom".

Polska natomiast - jak podał Trybunał - złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. TSUE przyznał rację Czechom, ale obniżył wysokość kary dziesięciokrotnie i wedle trybunału, Warszawa musi płacić 500 tys. euro za każdy dzień pracy kompleksu w Turowie. 

Kara ma być naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r."

- Będziemy walczyć o to, żeby kara nałożona przez TSUE w związku z działalnością kopalni Turów została uchylona; sądzę, że w niedługim czasie przekazane zostaną szczegóły - powiedział na początku października wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 

Polecamy: Turów, czy na pewno wiesz o co chodzi?


GW

Lubię to! Skomentuj162 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka