Izrael będzie szczepił dzieci na COVID-19. Klamka zapadła

Szczepionka Pfizer dla dzieci. Fot. Pixabay
Szczepionka Pfizer dla dzieci. Fot. Pixabay
Dzieci w wieku od 5 do 11 lat będą otrzymywać szczepionki Pfizer/BioNTech na koronawirusa - tak w niedzielę zdecydował izraelski rząd.

Nie znamy jeszcze daty rozpoczęcia szczepień w tej grupie wiekowej. W zeszłym tygodniu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła awaryjne zastosowanie szczepionki Pfizera i BioNTech dla tej grupy wiekowej w dawce zawierającej 10 mikrogramów preparatu. Osobom w wieku 12 lat i starszym podawana jest dawka zawierająca 30 mikrogramów preparatu. 

Korzyści przewyższają ryzyko

Szczepionka Pfizera wykazała 90,7 proc. skuteczności przeciwko COVID-19 w badaniu klinicznym z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

"Większość ekspertów w naszej komisji była zdania, że korzyści płynące ze szczepienia tej grupy wiekowej przewyższają jakiekolwiek ryzyko" - oświadczyło izraelskie ministerstwa zdrowia. Tel-Awiw zamówił szczepionki od firmy Pfizer kilka tygodni temu i oczekuje się, że dotrą one do kraju jeszcze w tym tygodniu.  

Czytaj: Niezaczepieni w Austrii nie wyjdą z domów. Będą kontrole policji

- Jest to wybór rodziców, ale wzywam rodziców, aby chronili swoje dzieci i poddali je szczepieniom - apelował do Izraelczyków premier kraju Naftali Bennett. - Z pewnością zabiorę mojego młodego syna, Davida, na szczepienie tak szybko, jak to możliwe. Może być tak, że zabierze go jego matka, ale my zabierzemy go, aby się zaszczepił - powiedział szef rządu. 

Niepokojące wyniki sondażu dla rządu

Z sondażu na łamach "Jerusalem Post" w weekend wynikało, że tylko 17 proc. izraelskich rodziców wyraziło "pewność", że zaszczepi swoje dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Około 20 proc. odpowiedziało, że prawdopodobnie je zaszczepi, 23 proc. się waha, 18 proc. "raczej" nie zaszczepi, a 22 proc. było wręcz pewne, że nie zaszczepi swoich dzieci na koronawirusa. 

Zobacz: Radykalna propozycja eksperta ws. trzeciej dawki szczepionki. Pozwoli uniknąć lockdownu?

W przypadku młodszych odbiorców szczepionek wyniki są jeszcze gorsze. Blisko połowa (46 proc.) rodziców stwierdziła, że zaszczepiłaby swoje 11-letnie dzieci, a już tylko około 30 proc. zamierza zgodzić się na podanie dawki dla pięcio i sześciolatków. Średnio 40 proc. potwierdziło, że zaszczepiłoby dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

W Izraelu jest 1,2 mln dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Sondaż opinii publicznej w tym kraju z zeszłego tygodnia wykazał, że 27 proc. rodziców dzieci poniżej 12. roku życia zdecydowałoby się na podanie swojemu dziecku szczepionki, 33 proc. sprzeciwia się, 40 proc. jest niezdecydowanych. 

Nie przegap: Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”


GW

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości