Spotkanie V4 w Budapeszcie!

Spotkanie V4 w Budapeszcie. Fot. Salon24.pl/WP
Spotkanie V4 w Budapeszcie. Fot. Salon24.pl/WP
Viktor Orban po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej: nigdy Unia Europejska nie była pod taką presją migracyjną jak teraz! Bruksela prowadzi błędną politykę w tej sprawie.

"Właśnie rozpoczęła się konferencja V4. Orban @_miniszterelnok podziękował @MorawieckiM za inicjatywę zwołania spotkania. Już w pierwszych minutach skrytykował działania Brukseli w związku z kryzysem migracyjnym".


Mateusz Morawiecki zadowolony ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej: "Chciałbym podkreślić, że poziom solidarności miedzy państwami jest naprawdę budujący i bezprecedensowy".   

Imigranci, Łukaszenka, Nord Stream 2

- Skoordynowana ofensywa dyplomatyczna Polski przynosi efekty. Dopływ nowych migrantów na Białoruś jest mniejszy - stwierdził szef polskiego rządu.  

Morawiecki przypomniał, że odbył rozmowy z premierem Iraku, autonomicznego regionu w Kurdystanie oraz przywódcami Turcji. Polska współpracuje też z Uzbekistanem w sprawie zatrzymania fali nielegalnej migracji. Zdaniem Morawieckiego, napływ przybyszów z Bliskiego Wschodu jest widocznie mniejszy, niż jeszcze kilka tygodni temu.   

- I to jest ważne, to jest pierwszy krok, by rozładować ten kryzys, który Białoruś wywołała  - zaznaczył. Wskazał też, że to kryzys polityczny, w którym ludzie są używani przez przemytników, mafie, we współpracy z reżimem Alaksandra Łukaszenki, po to, by stanowić element nacisku na UE i stanowić element dezintegracji Unii i element chaosu, który - zdaniem Łukaszenki - najlepiej będzie służyć jego celom. 

Polski premier przypomniał, że białoruski reżim traktuje imigrantów jak żywe tarcze. - To straszne, ale to właśnie jest dzisiaj instrument w rękach reżimu Łukaszenki. Po drugie, są różnego rodzaju zagrożenia, które są sygnalizowane przez naszych sojuszników dotyczące dyslokacji wojsk po stronie Federacji Rosyjskiej. I nie wiemy do końca, jakie są intencje, ale na pewno musimy odczytywać różne sygnały, które do nas przychodzą - stwierdził Morawiecki. 

Grupa V4 dostrzega też groźbę energetycznego szantażu ze strony Rosji. - Tutaj na pewno wielkim problemem - co Polska sygnalizowała wiele razy - jest budowa nowych połączeń między Rosją a Niemcami, Nord Stream 2. Przecież są dzisiaj gazociągi biegnące przez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Polskę, które mogą być wypełniane gazem. Ale nie są! Dlaczego nie są? No właśnie dlatego, żeby gaz stanowił element szantażu, podniesienia cen, budowy siły finansowej po drugiej stronie - tłumaczył Morawiecki.  

- Spotkanie V4 w Budapeszcie. Współpraca Polski, Słowacji, Czech i Węgier jest niezwykle ważna w kontekście ogromnych wyzwań geopolitycznych. Zagrożenie ze wschodu może poważnie wpłynąć na stabilność całego obszaru europejskiego. Jeszcze dzisiaj spotkanie z premierem Chorwacji - przekazał rzecznik rządu, Piotr Mueller. 


List Zemana do Andrzeja Dudy

Prezydent Czech Milos Zeman wysłał list Andrzejowi Dudzie, w którym zaoferował pomoc na granicy z imigrantami i białoruskimi pogranicznikami. 

"Bardzo uważnie śledzę sytuację na granicy polsko-białoruskiej, która wynika ze złych intencji tych, którzy nie wahają się wykorzystywać nieszczęścia innych dla własnych korzyści. Jako prezydent Republiki Czeskiej i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, a także jako obywatel, Wasz sąsiad i sojusznik" - podkreślił czeski polityk. 

Jak zauważył Zeman, Polska nie broni tylko swoich granic, ale państw NATO i Unii Europejskiej. "Wszystkie kraje Unii Europejskiej i NATO powinny zatem reagować na wszelkie zagrożenia dla niej i oferować skuteczną pomoc" - napisał. 

Zeman jest gotowy do sojuszniczej pomocy. "Armia Republiki Czeskiej jest gotowa, w przypadku zainteresowania i spełnienia warunków prawnych, do wysłania wojsk do pomocy w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze gotowi są do natychmiastowej dyslokacji" - podkreślił. "Damy radę!" - zakończył list do Andrzeja Dudy popularnym, czeskim zwrotem. 

image

GW, WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka