Od czasów Stalina nikt tak długo Rosją nie rządził. Co dalej z władzą Putina?

Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Przywódca Rosji oświadczył, że nie zadecydował, czy będzie ponownie startować w wyborach prezydenckich w 2024 roku, ale zapewnił, że jego prawo do ubiegania się o urząd jest czynnikiem stabilizującym sytuację w kraju.

Jak długo Putin będzie rządził Rosją?

Putin rządzi Rosją od początku nowego millenium. Przejął władzę od Borysa Jelcyna. Od lat sprawuje rządy jako prezydent lub premier - nikt tak długo nie siedział na Kremlu od czasów Józefa Stalina.

Polecamy:

Lempart nie daje za wygraną sprzątaczce. "Jej pracodawcą jest PiS - grupa przestępcza"

Szwedzka gazeta nazwała Glińskiego "przedstawicielem autorytarnego reżimu"

W 2020 roku przeforsowano z woli Putina reformy, które pozwoliły mu ubiegać się o dwie kolejne sześcioletnie kadencje. Gdyby nie to, musiałby ustąpić w 2024 roku.

Władza Putina budzi znaczne emocje także za granicami Rosji. Amerykańscy politycy wystąpili z rezolucją o zaprzestaniu uznawania Putina za prezydenta, jeśli pozostanie u władzy po 2024 roku. Na początku listopada Putin określi te działania mianem „absurdalnych”.

Putin o nowej rosyjskiej broni

Występując na forum gospodarczym w Moskwie, Putin obarczył winą Zachód za napięcia w relacjach z Rosją. Według niego relacje te były „niemal sielankowe” w latach 90. Jednakże, według Putina, mimo ostrzeżeń Rosji infrastruktura NATO znalazła się w pobliżu jej granic.

Gospodarz Kremla wymienił w tym kontekście elementy tarczy antyrakietowej USA w Polsce i Rumunii. Powtórzył swą wcześniejszą tezę, że mogą być one wyposażone w pociski ofensywne. – Jest oczywistym faktem, że tworzy to dla nas zagrożenie – oświadczył.

– Co się wydarzyło (w odpowiedzi) na wszystkie nasze namowy i prośby, by tego nie robić? To, co widzimy teraz. W odpowiedzi byliśmy zmuszeni rozpocząć prace nad bronią hiperdźwiękową. To jest nasza odpowiedź – powiedział Putin.

Zapewnił, że Rosja również może w odpowiedzi tworzyć zagrożenia. – Możemy to zrobić już teraz. Czas lotu do tych, którzy wydają rozkazy (w NATO) wynosi pięć minut – ostrzegł, odnosząc się do czasu, w jakim pocisk osiąga swój cel.

Putin zapowiedział także, że na początku 2022 r. w rosyjskich siłach zbrojnych pojawi się „nowy pocisk hiperdźwiękowy bazowania morskiego rozwijający prędkość 9 machów”.

KW

Czytaj dalej:

Mejza fałszował podpisy dla Polski Fair Play? Sensacyjne doniesienia

Mejza się tłumaczy, ale poseł PiS nie wierzy. "Liczę na konkretną decyzję premiera"

Niemiecka gazeta stoi murem za Lewandowskim. Wymowny komentarz europosła Jakiego

Do rodzin trafi dodatkowa gotówka. Morawiecki: Wdrażamy dodatek osłonowy

Tylko w Salon24: Ekspert prognozuje, kiedy nastąpi realny koniec rządów PiS

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka