Szwedzka gazeta nazwała Glińskiego "przedstawicielem autorytarnego reżimu"

Roman Kraft romankraft, CC0, via Wikimedia Commons
Roman Kraft romankraft, CC0, via Wikimedia Commons
W szwedzkiej gazecie napisano, że Gliński jest "przedstawicielem autorytarnego reżimu". Interweniowała ambasada.

Szwedzka gazeta stwierdziła, że polskie władze "wypaczają obraz Holokaustu". Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman skierowała sprawę do szwedzkiego Rzecznika ds. mediów. Gazeta nie chce publikować polemiki polskich władz.

"Przedstawiciel nacjonalistycznego na konferencji poświęconej zwalczaniu antysemityzmu"

Autorami tekstu, który ukazał się w październiku w szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter" są historyk Holokaustu z Uniwersytetu Ottawskiego Jan Grabowski i doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, redaktorka portalu Jewish.pl Katarzyna Markusz. Ich artykuł dotyczył wizyty wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego w Malmö na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście. Stwierdzili, że "to ironiczne i smutne, że przedstawiciel nacjonalistycznego i autorytarnego reżimu, który tak metodycznie poświęca się wypaczaniu obrazu Holokaustu, uczestniczy w konferencji poświęconej zwalczaniu antysemityzmu".

Zobacz: Mejza fałszował podpisy dla Polski Fair Play? Sensacyjne doniesienia

W związku z publikacją interwencję podjęła ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, która towarzyszyła wicepremierowi prof. Glińskiemu podczas jego wizyty w Malmö. Wysłana 25 października do redaktora naczelnego "Dagens Nyheter" polemika rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo wielokrotnych próśb, nie została opublikowana. Ambasada 24 listopada otrzymała od redakcji odpowiedź odmowną. O sprawie poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik "Do Rzeczy".

Sprawa trafiła do Rzecznika ds. Mediów

Ambasada RP w Sztokholmie w ubiegłym tygodniu uniemożliwienie publikacji w "Dagens Nyheter" stanowiska wicepremiera prof. Glińskiego zgłosiła do szwedzkiego Rzecznika ds. Mediów (MO).

Jak przekazało biuro rzecznika MSZ, ambasador RP Joanna Hofman zwróciła uwagę, że "debata powinna w równym stopniu dać prawo zarówno autorowi szkalującego artykułu, jak i osobie atakowanej, do przedstawienia swojej wersji i stanowiska". "Takie wybiórcze traktowanie jest zaprzeczeniem demokratycznych standardów wolnych i niezależnych mediów, kiedy dopuszcza się do debaty publicznej tylko stronę atakującą" - podkreśliła.

W Szwecji Rzecznik ds. Mediów jest organem powołanym przez organizacje zrzeszające wydawców prasy oraz media elektroniczne, w tym publiczne oraz prywatne telewizje, a także stacje radiowe. Zadaniem rzecznika jest podejmowanie interwencji w przypadku złamania przez redakcje zasad dziennikarskich lub przekazanie sprawy do Rady Etycznej ds. Mediów (MEN).

Zobacz: Niemiecka gazeta stoi murem za Lewandowskim. Wymowny komentarz europosła Jakiego

Od tego roku Rzecznikiem ds. mediów jest Caspar Opitz, były redaktor oraz korespondent "Dagens Nyheter".

Polska walczy z rasizmem i antysemityzmem

Na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmö 13 października wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że "Polska nieustannie przeciwstawia się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". "Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia" - zapewnił.

Jak mówił, "aby wesprzeć nasze wysiłki, opracowaliśmy krajowe strategie i plany, a także wprowadziliśmy międzynarodowe akty i rekomendacje". Gliński przypomniał, że w 2016 roku Polska, jako członek Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, uznała roboczą definicję antysemityzmu, a od 2009 r. polska Policja realizuje "Program zwalczania przestępstw z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego" (LEOP) oraz, konsekwentnie, "Trening przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ścigania" (TAHCLE).

Zobacz: Nowe wieści ws. śmierci Izy z Pszczyny. Na jaw wychodzą nowe fakty

"Oba programy koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim osobom, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw z nienawiści. Do 2019 r. szkolenia te ukończyło łącznie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, czyli praktycznie cała kadra" - podał minister kultury.

Wicepremier Gliński dodał, że polska Policja wdrożyła także plan przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom z nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub religijnych. "W efekcie od 2018 r. sukcesywnie zmniejsza się liczba przestępstw z nienawiści motywowanych antysemityzmem" - zwrócił uwagę.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka