Zmarł Henry Orenstein, nazywany "ojcem Transformersów"

Henry Orenstein, fot. Hrubieszow.pl
Henry Orenstein, fot. Hrubieszow.pl
W wieku 98 lat zmarł w swoim domu w New Jersey Henry Orenstein, wynalazca, pokerzysta, przedsiębiorca, twórca popularnych Transformersów. Miał polskie korzenie.

Urodził się w Hrubieszowie

Henry Orenstein urodził się 13 września 1923 r. w Hrubieszowie jako Henryk Orenstein. Był czwartym z pięciorga dzieci Goldy i Lejba Orensteinów. Miał trzech starszych braci: Freda (zwanego Niuniek, urodzonego w 1909 r.), Feliksa (ur. w 1910 r.) i Szlomo (Sam, Shlojme, ur. w 1911 r.) oraz młodszą siostrę Hankę (ur. w 1926 r.).

Rodzice i dwoje rodzeństwa zginęli podczas II wojny światowej, a on z dwoma braćmi Fredem i Samem znalazł się w obozie koncentracyjnym. W sumie przeżył ich aż pięć (Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrruck, Sachsenhausen). Dzięki wybitnemu umysłowi podawał się za naukowca i to pozwoliło mu ocaleć.

Ojciec Optimusa Prime'a

Po wojnie, w 1947 roku, wraz z dwoma braćmi, wyemigrował do USA, gdzie zajął się projektowaniem zabawek, które zaczęto produkować na masową skalę. Jednym z najbardziej znanych jego produktów jest słynny już dziś i kultowy Optimus Prime – Transformers będący przywódcą Autobotów. Tym podbił świat.

Orensteinowi przypisuje się również stworzenie popularnej lalki z lat 50. „Betty the Beautiful Bride”.

Ponadto był wynalazcą, który opatentował ponad sto różnych przełomowych pomysłów. M.in. kamery z zakrytymi kartami przy stołach pokerowych, które pozwalają widzom telewizyjnym zobaczyć tajne strategie i blefy graczy. "Late Night Poker BBC" był pierwszym telewizyjnym programem pokerowym, w którym wykorzystano ten pomysł i od razu zawładnął pokerowym światem. W chwili śmierci Orenstein miał na swoim koncie ponad 100 patentów.

Najstarszy pokerzysta na świecie

Henry Orenstein był też najstarszym pokerzystą na świecie. W 1996 r., mając 71 lat, wygrał turniej z cyklu World Series of Poker, a w 2005 r., w wieku 80 lat, zajął siódme miejsce w Pokerowych Mistrzostwach USA. W 2008 r. został przyjęty do Poker Hall of Fame (w wolnym tłumaczeniu „pokerowa galeria sław” - wyróżnienie dla profesjonalnych graczy w pokera funkcjonujące od 1979 r.)

Henry Orenstein napisał dwie książki: "I Shall Live: Surviving Against All Odds 1939-1945" ("Będę żył: na przekór wszystkiemu 1939-1945"), która została opublikowana w 1987 r., oraz "Abram. The Live of an Israeli Patriot", opisującą historię życia Abrama Silbersteina. W pierwszej z nich Henry opisał Hrubieszów i wydarzenia, jakie miały tu miejsce po wybuchu II wojny światowej. Książka cieszyła się pochlebnymi recenzjami, zdobyła popularność i doczekała się kilku wydań.

Orenstein filantrop

Wraz ze swoją drugą żoną – Susie, prowadził działalność charytatywną. Wspierali regularnie różne organizacje - nie tylko żydowskie, zarówno w USA, jak i w Izraelu. Założyli jadłodajnię w Nowym Jorku. Pomagali finansowo zdolnej młodzieży. Sfinansowali remont oddziału w Szpitalu Rehabilitacyjnym Loewenstein w Ra'anana oraz założyli chronione osiedle dla ocalałych z Holokaustu w Kiryat Ono. Dofinansowali również budowę „Ściany pamięci” na hrubieszowskim Kirkucie.

- Henry był geniuszem, niezwykle inteligentnym człowiekiem, który naprawdę zbudował swoją fortunę z niczego – powiedział Yonit Raviv Zilberstein, dyrektor generalny Orenstein Project, organizacji charytatywnej założonej przez zmarłego.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura