Amerykańska ambasada śle podziękowania dla prezydenta Dudy. Za weto lex TVN

Lex TVN idzie do kosza.
Lex TVN idzie do kosza.
- Razem sojusznicy są silniejsi - tak Bix Aliu, Chargé d'Affaires, a.i. USA w Rzeczypospolitej Polskiej, skomentował zawetowanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej powszechnie lex TVN.

Podziękowania z USA 

- Dziękuję Panie Prezydencie Andrzeju Dudo za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. Razem sojusznicy są silniejsi! - przekazał Bix Aliu. 

Satysfakcji nie ukrywał też pełnomocnik TVN Discovery Polska, który w TVN24 chwalił decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy.  

Czytaj też:

Pełnomocnik TVN Discovery: O to nam chodziło

- To jest ogromna satysfakcja, dlatego że od początku mówiliśmy, że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania legislacyjne, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z porządkiem prawnym. Natomiast w tej chwili, oczywiście, cały czas jesteśmy w różnych procesach koncesyjnych i mamy nadzieję, że to weto prezydenta da impuls Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji do tego, żeby jak najszybciej pokończyć toczące się postępowania koncesyjne dotyczące TVN7 - stwierdził Mikołaj Sowiński. 

W opinii prawnika, reprezentującego interesy Discovery w Polsce, nowelizacja doprowadziłaby do "wywłaszczenia" TVN. - Zgadzam się z panem prezydentem, że sześć miesięcy to jest bardzo krótki okres, żeby dokonać jakichkolwiek zmian własnościowych u nadawcy. Ale przede wszystkim, po prostu Discovery TVN nie chciał takich zmian wprowadzać, dlatego że od samego początku mówiliśmy, że chcemy nadawać z Polski, że to jest polska spółka, polski nadawca i nie ma żadnej konieczności, żeby dokonywać zmian w strukturze własnościowej. Tym bardziej, że ta struktura własnościowa jest w pełni zgodna z ustawą - mówił mecenas. 

- To nie tylko państwo, ale ten sam organ, czyli KRRiT i przewodniczący KRRiT najpierw umożliwiają działanie, a potem zmieniają zdanie w sytuacji, w której nie nastąpiła żadna zmiana prawa czy stanu faktycznego. Dlatego tym bardziej mamy nadzieję, że KRRiT nie będzie już zwlekała i czekała na zakończenie jakiegokolwiek procesu legislacyjnego tylko zgodnie z literą prawa udzieli koncesji stacji TVN7 - dodał Sowiński. 

Zarząd TVN Grupy Discovery wydał oświadczenie po decyzji prezydenta

Do decyzji prezydenta Zarząd TVN Grupy Discovery odniósł się w oświadczeniu opublikowanym na stronie biura prasowego stacji. "Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując LEX TVN, prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi" - napisał.

Dodał, że "za nami wiele dni niepokoju i niepewności". "Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie" - zaznaczył Zarząd TVN Grupy Discovery.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji uszczelniała obowiązujące od 2004 r. przepisy, które stanowiły o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających - na podstawie polskich koncesji - mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W tym przypadku amerykańskie Discovery musiałoby w ciągu pół roku dokonać sprzedaży udziałów grupy TVN. 

GW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura