Polscy naukowcy znowu na Antarktydzie kontynentalnej. Minęły 42 lata

PAN/Zbigniew Battke
PAN/Zbigniew Battke
Czwórka badaczy z Polski wylądowała w Oazie Bungera, gdzie znajduje się Polska Stacja Antarktyczna imienia Antoniego Dobrowolskiego. Ostatnio korzystano z niej w 1979 roku.

Polscy Badacze dotarli na Antarktydę lodołamaczem „Akademik Fedorow” wraz z 67. wyprawą Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej. Następnie przyleciał po nich samolot i ze statku przetransportował do bazy.

Naukowcy na Antarktydzie

Pobyt naukowców: profesora Marka Lewandowskiego, profesor Moniki Kusiak, profesora Wojciecha Milocha i doktora Adama Nawrota na stacji "Dobrowolskiego" zaplanowany jest na półtora miesiąca. Na miejscu zainstalują i przetestują aparaturę badawczą, która będzie automatycznie dokonywać pomiarów sejsmicznych i magnetycznych, a ponadto zespół ma również zbierać materiał do badań geologicznych, geochemicznych i geomorfologicznych, a także z zakresu fizyki jonosfery.

Zobacz: Polski Ład wyśmiewany przez Polaków. Wizerunkowo nie do uratowania

Polska stacja na Antarktydzie

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego jest najstarszą polską placówką badawczą w Antarktyce i jedyną na Antarktydzie kontynentalnej.

Stacja Dobrowolskiego znajduje się na brzegu Jeziora Figurowego w wolnej od lodu oazie antarktycznej, Oazie Bungera, położonej na Wybrzeżu Knoxa na Ziemi Wilkesa. Z południowego wschodu wzgórza tworzące oazę graniczą z lądolodem wnętrza kontynentu, a od północnego zachodu z Lodowcem Szelfowym Shackletona.

Zobacz: Kaczyński wyrzuci Ziobrę z rządu? Stawką są pieniądze z UE

Polską stację od rosyjskiej stacji Mirnyj dzieli 350 km.

Średnia temperatur wynosi w tym miejscu −8,2 °C. Maksymalna temperatura to 10 °C, a minimalna −43 °C.

Stację 15 października 1956 utworzył ZSRR. Wówczas nazywano ją Oazis - "Oaza". Została przekazana Polsce 23 stycznia 1959 roku. Miało to miejsce podczas pierwszej wyprawy naukowej na Antarktydę pod kierownictwem Wojciecha Krzemińskiego. Nadano jej obecną nazwę na cześć polskiego geofizyka i meteorologa Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Domki stacji zostały nazwane „Warszawa” i „Kraków”.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie