Polski Ład w oczach Polaków. Będziecie zaskoczeni wynikami sondażu

Ministerstwo Rodziny i Polityki  Społecznej, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Polski Ład - potężna reforma systemu podatkowego weszła w życie z Nowym Rokiem. Największymi zmianami są podwyższenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie drugiego progu podatkowego, a także zwolnienie z podatku dochodowego emerytur do wysokości 2,5 tys. zł.

Polski Ład to największa reforma systemu podatkowego w historii III RP. Według rządu zmiany mają być korzystne dla 18 mln podatników, a dla 23 mln czyli 90 proc. podatników korzystne lub neutralne. Polski Ład podwyższa m.in. kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych i podnosi drugi próg podatkowy do poziomu 120 tys. złotych, a także zwalnia z podatku dochodowego emerytury do wysokości 2,5 tys. zł. Jednocześnie jednak Polski Ład oznacza podniesienie składki zdrowotnej do poziomu 9 proc. i zlikwidowanie możliwości odpisywania składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

Pierwsze dni Polskiego Ładu i pierwsze wpadki

Wprowadzenie Polskiego Ładu nie przebiegło tak, jak życzyłby sobie tego rząd - niektórzy nauczyciele i policjanci otrzymali w styczniu niższe wynagrodzenie. Problemem okazał się PIT-2, którego te osoby nie wypełniły. Winę zrzucono najpierw na księgowych w miejscach pracy osób, które otrzymały niższe wynagrodzenia, jednak ostatecznie rząd przyznał się do winy i obiecał, że osoby, które otrzymały mniej pieniędzy dostaną w lutym wyrównanie.

Zobacz: Marlena Maląg w Salon24: W lutym nauczyciele dostaną więcej pieniędzy

Co Polacy sądzą o Polskim Ładzie?

SW Research przeprowadziło sondaż dla Rzeczpospolitej. Badani zostali zapytani czy - ich zdaniem - rozwiązania przyjęte w "Polskim Ładzie" są dla nich korzystne.

20,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polski Ład" wprowadza korzystne dla nich rozwiązania.

Niemal 40 proc. (39,2 proc.) badanych uważa, że rozwiązania "Polskiego Ładu" są dla nich niekorzystne.

30,6 proc. respondentów nie potrafi rozstrzygnąć, czy "Polski Ład" będzie dla nich korzystny czy nie.

9,6 proc. ankietowanych nie zna rozwiązań "Polskiego Ładu".

Zobacz: Kaczyński pewny swego. Wierzy, że Polski Ład zadziała

- Negatywnych skutków Polskiego Ładu spodziewa się częściej niż co trzecia kobieta (35%) i 44% mężczyzn. Częściej niż ogół respondentów negatywny wpływ przepisów na swoją sytuację podatkową przewidują osoby do 24 roku życia (46%), a także te posiadające wyższe wykształcenie (45%). Z uwagi na wysokość dochodu o negatywnych skutkach Polskiego Ładu w kontekście własnej sytuacji najczęściej przekonane są osoby o dochodzie w granicach 3001 zł – 5000 zł netto (46%) - skomentował wyniki sondażu dla RP Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka