Justyna Socha będzie się tłumaczyć prokuraturze?
Justyna Socha będzie się tłumaczyć prokuraturze?

Liderka antyszczepionkowców ma kłopoty. W tle śledztwo dotyczące przywłaszczenia pieniędzy

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Justyna Socha, liderka organizacji Stop NOP i asystentka społeczna posła Grzegorza Brauna z Konfederacji, przywłaszczyła pieniądze ze zbiórek? Prokuratura wszczęła dochodzenie po zawiadomieniu byłego polityka Samoobrony Zbigniewa Nowaka.

- Prokuratura w Poznaniu wszczęła postępowanie w kierunku podejrzenia popełnienia przestępstwa przywłaszczenia kwoty około 370 tysięcy pozyskanych ze zbiórek publicznych. Wiele ze zbiórek, mimo że link do nich znajdował się na stronie internetowej Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP zawierał odesłanie do osoby prywatnej – Justyna Socha, zatem istnieje możliwość że darowizny trafiały na jej prywatne konto - poinformowała organizacja Pravda, współpracująca z raportnowaka.pl przy opracowaniu doniesienia do prokuratury. 

Justyna Socha to liderka antyszczepionkowych aktywistów, zniechęcająca do jakichkolwiek szczepień na długo przed wybuchem pandemii COVID-19. Z zawodu to agentka ubezpieczeniowa, strasząca rtęcią w strzykawkach w gabinetach lekarskich. W ubiegłym roku Socha apelowała do swoich zwolenników o wsparcie finansowe. Powodem było spalone sprzęgło w samochodzie, na wymianę którego nie stać było liderki Stop NOP. 

- Spaliłam sprzęgło. Nowe kosztuje 1000 zł bez robocizny. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna, możesz mnie wesprzeć - pisała w mediach społecznościowych Socha. 

Zobacz: Liderka antyszczepionkowców z niecodziennym apelem. Prosi o wpłaty na... nowe sprzęgło

- Poza słynną zbiórka na zakup sprzęgła, wszystkie zbiórki miały w opisie cel społeczny identyczny z działalnością statutową stowarzyszenia. W ramach postępowania wyłoniła się procesowa możliwość ustalenia, do kogo faktycznie trafiła zebrana kwota i jak została wykorzystana oraz zbadania finansów stowarzyszenia STOP NOP - podała społeczność Pravdy. 

Czytaj: Austria poszła na całość w kwestii walki z epidemią. Prezydent podpisał kluczowy dokument

Prokuratura Rejonowa w Poznaniu poinformowała inicjatora zawiadomienia - Zbigniewa Nowaka, niegdyś kontrowersyjnego polityka Samoobrony - o wszczęciu postępowania sprawdzającego, mającego na celu ustalenie, czy doszło do przywłaszczenia pieniędzy ze zbiórek. Dochodzenie w tej sprawie uruchomiono 1 lutego 2022 r. 

 

Nie przegap: Małopolska kurator postanowiła zostać youtuberką. Teraz tłumaczy powody decyzji

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości