Prezydent Andrzej Duda nie podpisał dymisji Piotra Nowaka. Ujawniono powód

Piotr Nowak / Twitter
Piotr Nowak / Twitter
Choć minister Piotr Nowak został zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, to dalej wykonuje swoje obowiązki. Pojawia się jednak pytanie, czy jego działania na stanowisku ministra są zgodne z prawem. Jak się okazuje dymisji szefa resortu rozwoju nie podpisał prezydent Andrzej Duda.

W czwartek 24 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. Szef rządu tłumaczył, że "formuła współpracy z ministrem wyczerpała się". Jednak prawda była trochę inna. Nowak wyszedł przed szereg i ogłosił zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, z czego rząd musiał się potem tłumaczyć i dementować zawarcie porozumienia. Powodów dymisji Nowaka było jednak więcej.

Minister Piotr Nowak nadal wykonuje swoją pracę

Jak informowaliśmy już wczoraj jako pierwsi, choć decyzję ogłoszono tydzień temu, to wciąż wniosku z dymisją nie podpisał prezydent Andrzej Duda i Nowak nadal pracuje w resorcie rozwoju. Przychodzi normalnie do pracy, podpisuje dokumenty, przydziela zadania swoim zastępcom. Pracownikom resortu nie do końca to odpowiada. Pojawia się też problem prawny - nie wiadomo, czy decyzje zatwierdzane przez Nowaka są legalne.

Czytaj też: 

Łukasz Warzecha w Salon24 o sporze z Janeckim. "Podszedł do tego emocjonalnie"

Tymczasem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów panuje przeświadczenie, że dymisja Nowaka to tylko formalność, a brak podpisu pod dokumentem wynika z natłoku obowiązków prezydenta Andrzeja Dudy. Teoretycznie w poniedziałek głowa państwa mogła znaleźć chwilę na zatwierdzenie dymisji, ale to się nie stało. Mimo wszystko obóz premiera zachowuje spokój.

Czy dymisja Piotr Nowaka zostanie podpisana?

Dziennikarzom Polsat News udało się potwierdzić te informacje u szefa gabinetu prezydenta RP Pawła Szrota. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do dymisji. Szrot tłumaczył, że prezydent był "zaabsorbowany innymi rzeczami", a dokumenty z KPRM w sprawie odwołania Nowaka wpłynęły, ale dymisja nie została podpisana. "Pan prezydent dokona tego w stosownym momencie" - zapowiedział Paweł Szrot.

SW


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka