System przeciwlotnicz HQ-22. Fot. militarywatchmagazine.com
System przeciwlotnicz HQ-22. Fot. militarywatchmagazine.com

Chiny pompują broń do Serbii. „Najnowsza duma serbskiej armii”

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Chiny w sobotę przekazały Serbii systemy przeciwlotnicze HQ-22 - poinformowała agencja Associated Press. Uzbrojenie dostarczono do Belgradu sześcioma wojskowymi samolotami transportowymi Y-20. Serbia będzie pierwszym państwem w Europie wykorzystującym chińskie kompleksy rakietowe.

Rosną globalne ambicje Chin

Operacja przeprowadzona przez Chiny na tak dużą skalę, obejmująca transport systemów przeciwlotniczych w przestrzeni powietrznej co najmniej dwóch państw NATO (Turcji i Bułgarii), dowodzi rosnących możliwości militarnych Chin, a także ich globalnych ambicji - oceniła AP.

Polecamy:

Macierewicz o raporcie podkomisji smoleńskiej. "Przyczyną katastrofy dwa wybuchy"

Olimpijczyk i były poseł PO ma dość. Jako powód odejścia podał... "dupowatość" partii

Wskazała również, że rozbudowa serbskiego potencjału wojskowego może stanowić potencjalne zagrożenie dla stabilności na Bałkanach - w szczególności w kontekście napiętych stosunków Belgradu z nie uznawanym przez Serbię Kosowem.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić nieformalnie potwierdził zakup chińskich systemów. "We wtorek lub środę zaprezentujemy najnowszą dumę serbskiej armii" - zapowiedział Vuczić, cytowany przez Associated Press.

Kontrakt na dostawy HQ-22 miał zostać zawarty w 2019 roku. Rok później Pekin dostarczył serbskiej armii drony bojowe Pterodactyl-1 (znane w Chinach jako Wing Loong), zdolne do rażenia celów bombami i rakietami, a także prowadzenia działań rozpoznawczych.

USA ostrzega Serbię

W 2020 roku Stany Zjednoczone ostrzegły rząd w Belgradzie przed zakupem chińskich kompleksów rakietowych. W świetle starań Serbii o akcesję do Unii Europejskiej Waszyngton wskazał na potrzebę współpracy Belgradu z zachodnimi partnerami również w sferze wojskowej.

Serbskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę AP o komentarz w tej sprawie. Agencja podkreśliła, że rząd w Belgradzie poparł rezolucje Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, potępiające agresję Rosji na Ukrainę. Serbia nie dołączyła jednak do grona państw, które nałożyły sankcje na Moskwę.

Chińskie systemy rakietowe HQ-22 są porównywane do amerykańskich kompleksów Patriot i rosyjskich S-300, lecz mają mniejszy zasięg - wersja eksportowa, znana jako FK-3, może razić cele oddalone maksymalnie o 150 km (samoloty, śmigłowce, drony, rakiety balistyczne i manewrujące). Pozwala na jednoczesne naprowadzanie do 12 pocisków na maksymalnie sześć celów. 

KW

Czytaj dalej:

Pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Życzyła śmierci politykom PiS w Smoleńsku

Na giełdach paliw duże spadki cen ropy. Przyczyna leży w Chinach

Wybory prezydenckie we Francji. Jaka różnica głosów między Macronem a Le Pen?

Jarosław Kaczyński o Rosji, Europie i katastrofie smoleńskiej

Brat ofiary Smoleńska: "Coraz więcej ludzi wie, że Rosjanie są zdolni do zamachu"

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka