Tak Polska pomaga wojskowo Ukrainie. Jesteśmy w czołówce dostawców broni

Dostawy broni na Ukrainę trwają od początku inwazji. Fot. British Army
Dostawy broni na Ukrainę trwają od początku inwazji. Fot. British Army
- Polska należy do krajów, które zwróciły się o największe refinansowanie kosztów dostarczania Ukrainie sprzętu wojskowego - przekazało źródło unijne RMF FM. Warszawa wystawiła najwyższe jak dotąd faktury za dostarczenie broni na Ukrainę.

Państwa unijne wydały już ponad miliard euro na broń przekazaną Ukrainie do wojny z rosyjskim agresorem. To pierwszy raz w historii, gdy UE finansuje ze wspólnego budżetu śmiercionośną broń i to dla kraju, który jest poza wspólnotą. Prymusem w tej materii okazuje się Polska. 

- W ciągu 5 tygodni trwania wojny wysokość faktur przedstawionych przez kraje Unii doszła już do miliarda euro - stwierdziło źródło w unijnej dyplomacji w rozmowie z korespondentką RMF FM. Największą kwotę na fakturach pokazał polski rząd w związku z tym uznaje się go za głównego dostawcę broni na Ukrainę. 

Zobacz: 

Posłanka Lewicy zaskoczyła. "Mam dosyć lęku, że ktoś na Zachodzie krzywo na nas spojrzy"

Macierewicz pokazuje raport podkomisji smoleńskiej. "Bezprawna ingerencja", wybuchy

Muzeum Powstania Warszawskiego zabrało głos ws. skandalicznego wpisu o Smoleńsku

Rosyjscy ekolodzy chcą nałożenia sankcji na Greenpeace i WWF. "Za nieprzyjazne działania"

Jak zaznacza radio, każdy kraj może rozliczać faktury z wstecz, więc Polska mogła wysyłać dokumenty z datą od 1 stycznia - na rakiety przeciwlotnicze, przeciwpancerne oraz amunicję. Dziś odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych. Dyplomaci wyrażą zgodę na wydanie kolejnego pół miliarda euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, finansującego broń dla Ukrainy. W sumie Unia Europejska wyda 1,5 mld euro na dozbrojenie napadniętego państwa od 24 lutego 2022 r., czyli od początku inwazji rosyjskiej. 

450 mld euro zostanie wydane na broń śmiercionośną: wymienia się w tym kontekście rakiety przeciwlotnicze i przeciwpancerne oraz amunicję, natomiast 50 mln na inne wyposażenie ukraińskich odbiorców - kamizelki kuloodporne, namioty, noktowizory, szpitale polowe. 

GW

Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka