Czystki w FSB przez niepowodzenia na Ukrainie. Putin wyciąga surowe konsekwencje

By Kremlin.ru, CC BY 4.0
By Kremlin.ru, CC BY 4.0
Czystki w strukturach rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Dziennikarz Christo Grozew z portalu śledczego Bellingcat poinformował, że ze względu na fiasko rosyjskiej armii na Ukrainie odsunięto nie tylko szefa struktury FSB, ale też około 150 oficerów instytucji.

FSB przeprowadza czystki Wszystko przez nieudaną kampanię na Ukrainie

W sobotę informowaliśmy o tym, że szef Służby Wywiadu Zagranicznego FSB, generał pułkownik Siergiej Besiada, został przeniesiony z aresztu domowego do aresztu śledczego w Lefortowie. Besiada i jego zastępca Anatolij Bołjuk są obwiniani za niepowodzenia wojskowe na Ukrainie. Teraz okazuje się, że na tym nie koniec. Dziennikarz Christo Grozew z portalu śledczego Bellingcat przekazał, że od służby w FSB odsunięto również 150 oficerów.

"Były szef 5. służby (Służby Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych - PAP) rosyjskiej FSB generał Siergiej Biesieda został przeniesiony do aresztu śledczego. Jego telefon pozostaje wyłączony już od dwóch tygodni. Odsunięto też około 150 oficerów tej służby. Dokonano czystki - większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB" - przekazał Grozew w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka.

Powtórka z rozrywki

W ocenie Grozewa, przyczyną takich decyzji było dostarczanie władzom Rosji nieprawdziwych, nazbyt optymistycznych informacji na temat Ukrainy, co w konsekwencji przyczyniło się do niepowodzeń na polu walki.

"To nic nowego w rosyjskiej praktyce. Już w styczniu 2015 roku, podczas wcześniejszych walk w Mariupolu, kierownictwo polityczne otrzymywało z armii spreparowane doniesienia. Ukrywano wówczas różne błędy, np. ostrzały własnych pozycji lub atakowanie celów cywilnych" - oświadczył Grozew.

"Niemniej, na podstawie przechwytywanych obecnie rozmów można stwierdzić, że - przynajmniej na szczeblu taktycznym - rosyjscy dowódcy rozkazują swoim podwładnym atakować cywilów i traktować ich jak cele militarne. Emocje i prawo konfliktów zbrojnych nie mogą +przeszkadzać+ w wypełnieniu zadań" - dodał szef Bellingcat.

Służba Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych odpowiada za relacje FSB z zagranicznymi partnerami. Strukturze tej podlega Departament Informacji Operacyjnej (DOI), pełniący funkcję wywiadu zagranicznego w ramach FSB.

Funkcjonariusze DOI mieli dostarczać ośrodkowi prezydenckiemu, w tym głowie państwa Władimirowi Putinowi, nieprawdziwe informacje na temat potencjału wojskowego i morale armii Ukrainy, a także nastawienia ukraińskiego społeczeństwa wobec Rosji. W ocenie analityków, w tym m.in. Grozewa, była to jedna z głównych przyczyn rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj i późniejszych niepowodzeń na froncie.

Najważniejszą cywilną służbą wywiadowczą w Rosji jest Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR). Wywiadem wojskowym zajmuje się Główny Zarząd (Wywiadu) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych (GRU).

Portal śledczy Bellingcat został założony w 2014 roku przez brytyjskiego dziennikarza Eliota Higginsa. Od stycznia 2022 roku szefem Bellingcat jest bułgarski dziennikarz Christo Grozew. W 2019 roku Grozew został laureatem nagrody European Press Prize Investigative Reporting Award za publikacje na temat udziału rosyjskich służb w próbie otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego oficera wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.

SW


Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka