PAŻP zgodziła się na postulaty kontrolerów. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl
fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich postulatów dotyczących bezpieczeństwa zgłoszonych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Postulaty związkowców będą zrealizowane

"Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecny Zarząd PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie" - napisano w komunikacie Agencji. Jak wymieniono, chodzi o postulaty dotyczące między innymi, ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających, ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy.

Czytaj w temacie:


Zaznaczono ponadto, że decyzja jest zgodna "z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych" i w związku z tym PAŻP "wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego".

„W ostatnich tygodniach funkcjonujemy w sytuacji szczególnej, ale niezależnie od tego wszystkim nam w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie w ruchu lotniczym. Dlatego, gdy tylko pojawiły się konkretne postulaty działań, mogących udoskonalić naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy je i wprowadziliśmy do realizacji” – powiedziała, cytowana w informacji, prezes PAŻP Anita Oleksiak.

Propozycja pensji dla kontrolerów

PAŻP nie odniosła się jednak do postulatów dotyczących wynagrodzeń. Minister Andrzej Adamczyk zaproponował kwotę zarobków dla kontrolerów w wysokości 55 tys. zł, licząc wszystkie dodatki. - Te warunki, które przedstawił minister Adamczyk są dobre, a nawet bardzo dobre z perspektywy kontrolerów lotu - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. - Jednocześnie biorąc pod uwagę czas pracy kontrolerów w Europie, Polska jest na jednej z najniższych pozycji - druga od dołu, z 30 godzinnym tygodniem pracy - dodał.

Według Morawieckiego w tym szczególnym czasie wojennym, nie wolno dopuścić, żeby polska przestrzeń powietrzna ucierpiała w związku ze strajkiem kontrolerów lotu.

Jest szansa, że loty na majówkę nie będą ograniczone

Od kilku tygodni toczą się negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania. W środę odbyła się kolejna tura rozmów.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli w PAŻP dojdzie do porozumienia, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polską będzie niezaburzony. "I o to nam chodzi" - dodał.

W poniedziałek opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym. Ma ono związek z toczącymi się negocjacjami w PAŻP.

Prezes ULC Piotr Samson mówił we wtorek, że wąskie gardło to Lotnisko Chopina i Modlin, gdzie liczba operacji spadnie z 500 do 180. Jak wskazywał, w maju dziennie ma się odbywać 500 lotów. "Ze względu na potencjalny brak odpowiedniej ilości kontrolerów, ta liczba będzie musiała być zredukowana o 2/3" - wskazał.

ja

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka