Biedroń domagał się interwencji Unii. Chodzi o budowę muru na granicy z Białorusią

Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy.
Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy.
- Nie po to obalaliśmy mur berliński, żeby w innym miejscu Europy wznosić kolejny mur - przekonywał w czasie debaty w Parlamencie Europejskim na temat budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej europoseł Robert Biedroń. Były kandydat na prezydenta domagał się stanowczej interwencji ze strony Komisji Europejskiej.

Codziennie nielegalnie przez granicę przekracza po kilkadziesiąt imigrantów, którzy dostali się na Białoruś w wyniku akcji tamtejszych służb. Obecna sytuacja nie ma porównania z tym, co można było zaobserwować jesienią ub. r., gdy dochodziło do szturmów na zasieki przy współudziale pograniczników Aleksandra Łukaszenki. 

Mur wzdłuż granicy z Białorusią do połowy roku. Zapora będzie naszpikowana nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi na wykrywanie nielegalnych prób przedostania się do Polski. Debata w tej sprawie odbyła się w czwartek w Parlamencie Europejskim. Robert Biedroń - szef Nowej Lewicy - apelował do urzędników unijnych o zaangażowanie w natychmiastowe powstrzymanie prac budowlanych, tłumacząc to odgradzaniem się od świata zewnętrznego i chęcią uratowania przyrody. 

- Ludzie zawsze znajdą sposób, żeby przeskoczyć każdy mur. Żeby znaleźć bezpieczniejsze miejsce. Zwierzęta nie są w stanie sobie w ten sposób poradzić. Żaden mur nie powstrzymał jeszcze migracji - argumentował europoseł i przypominał o inicjatywie Donalda Trumpa, którego decyzją wzniesiono mur na granicy USA z Meksykiem. 

Biedroń przekonywał audytorium, że Puszcza Białowieska wkrótce zniknie z przyrodniczej mapy Polski. - Mur spowoduje nieodwracalne zmiany dla środowiska niszcząc szlaki migracyjne zwierząt chronionych - ocenił polityk. 

Zdaniem Biedronia, KE powinna wdrożyć procedurę naruszeniową, a jeśli tego nie czyni, to łamie unijne prawo. - Dlaczego łamiecie unijne prawo? Na co czekacie państwo z Komisji Europejskiej? Dlaczego nadal procedura naruszenia nie została wszczęta? - dopytywał. Eurodeputowany stwierdził też, że muru nie życzą sobie okoliczni mieszkańcy, ale też naukowcy i ekolodzy. 

 

Z Biedroniem i innymi politykami polskiej opozycji, którzy krytykowali inicjatywę rządu, polemizował Joachim Brudziński. - Gdybyśmy pozwolili na zrealizowanie tego pierwszego etapu wojny, którą Putin dziś toczy na Ukrainie, mielibyśmy w Polsce nie biednych uchodźców. (...) Chciano zdestabilizować sytuację w Polsce przed atakiem Putina na Ukrainę i dziś Polacy nie byliby otwarci na prawdziwych uchodźców wojennych. Bo przemyceni Czeczeni, Afgańczycy - wiemy o tym od służb wywiadowczych innych państw - byli przygotowywani, by prowadzić działania destrukcyjne na terytorium Polski. Dziś w pas się kłaniam polskiej Straży Granicznej, polskiemu wojsku, polskiej policji za to jak skutecznie chronią Europę również przed tak nieodpowiedzialnymi, żeby nie powiedzieć ostrzej - niemądrymi ludźmi, którzy takie dyrdymały z tej mównicy wygadują - stwierdził europoseł. 

Zobacz: 


GW


Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka