Rafał Trzaskowski z wolontariuszami, fot. Campus Polska
Rafał Trzaskowski z wolontariuszami, fot. Campus Polska

Campus Polska Przyszłości - rusza rekrutacja na drugą edycję festiwalu

Redakcja Redakcja Campus Polska Przyszłości Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Ruszyła rekrutacja na drugą edycję Campus Polska Przyszłości. W sieci pojawił się klip, na którym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprasza do udziału w "największym festiwalu społeczno-politycznym w Europie".

Campus Polska - gdzie i kiedy?

Tegoroczny Campus, tak jak w zeszłym roku, odbędzie się na terenie miasteczka akademickiego Kortowo w Olsztynie w dniach od 26 sierpnia do 1 września. W tym roku organizatorzy chcą zaprosić 1300 osób, czyli 30 procent więcej.

Podczas konferencji inaugurującej wydarzenie Rafał Trzaskowski podkreślił, że z poprzedniej edycji jest jeden zasadniczy wniosek, powtarzany przez wielu uczestników: że organizując Campus po raz pierwszy ktoś potraktował poważnie młodych ludzi. - Pojechaliśmy tam stworzyć przestrzeń do wymiany poglądów, mogliśmy usłyszeć, co nurtuje młodych ludzi i jaki mają pomysł na przyszłość - mówił.

"Przyszłość niesie ogromne wyzwania"

Na zaprezentowanym dziś klipie Trzaskowski głosem z offu podkreśla, że "przyszłość niesie ogromne wyzwania", a "trwająca wojna powieliła tylko dotychczasowe problemy - niesprawiedliwości, nierówności, podziały". - Nikt z nas sam świata nie zmieni, dziś potrzebujemy wspólnoty i współpracy jak nigdy wcześniej. Dlatego tworzymy Campus Polska Przyszłości. Tam budujemy bezpieczną Polskę dla nas wszystkich, tworzymy nową polską wspólnotę. Teraz jest nasz czas i nic nas nie zatrzyma - mówi prezydent Warszawy.

Szukanie "recepty na przyszłość"

W ocenie Trzaskowskiego najważniejszym efektem Campusu ma być znalezienie "recepty na przyszłość". Dlatego na Campus zaproszeni są młodzi ludzie niezależnie od poglądów i politycznych barw. - Ważne jest to, żeby być razem, tworzyć wspólnotę i wspólnie zastanawiać się, jak szykować odpowiedź na wszystkie wyzwania, które niesie przyszłość - powiedział. - Chodzi też o to, żeby nie odpowiadać na pytanie, jak wygrać wybory, tylko odpowiedzieć na pytanie absolutnie podstawowe, po co te wybory chcemy wygrać - dodał.

Według Sławomira Nitrasa Campus ma być lekcją debaty między ludźmi, którzy mają odmienne poglądy, czego niestety nie ma w polskim parlamencie. - Chcemy, żeby Campus był miejscem, gdzie ludzie o różnych poglądach umieją ze sobą współpracować. Bo polskiemu społeczeństwu brakuje umiejętności współpracy pomimo różnic - zauważył poseł KO.

Uczestnicy Campusu podejmą decyzję, kogo chcą zaprosić

Trzaskowski zaznaczył, że Campus będą organizować w dużym stopniu młodzi ludzie, którzy wzięli udział w poprzednim. W tym roku zaproszenia na niego są także goście z zagranicy, w tym z objętej wojną Ukrainy. Pytany, kto z liderów politycznych będzie w tym roku na Campusie odparł, że to sami młodzi ludzie - uczestnicy Campusu podejmą decyzję, kogo chcą zaprosić.

Dopytywany o informacje medialne, że europoseł Radosław Sikorski, pod patronatem szefa PO Donalda Tuska chce organizować podobny, alternatywny Campus, Trzaskowski podkreślił, że jeśli miałoby tak być, należałoby się tylko cieszyć.

- Jeżeli gdziekolwiek w przestrzeni publicznej pojawia się pomysł, żeby rozmawiać z młodymi ludźmi, to ja tylko się z tego cieszę. Taka przecież była idea Campusu, żeby zarażać wszystkich ideą rozmowy z młodymi ludźmi, słuchania ich. Zatem czym więcej tego typu inicjatyw, jeśli one rzeczywiście będą miały miejsce, tym lepiej - powiedział prezydent stolicy.

Campus Polska Przyszłości - jak się zapisać?

Udział w Campusie jest bezpłatny, a rekrutacja skierowana jest do wszystkich osób, które ukończyły 18 lat ale nie są starsze niż 35. Wszyscy, którzy chcieliby się zapisać, mogą to zrobić poprzez wypełnienie formularza rekrutacyjnego, który dostępny jest na stronie internetowej www.campuspolska.pl. Rekrutacja potrwa do 3 czerwca 2022 do godziny 24.00.

Pierwszy Campus "Polska Przyszłości" trwał w Olsztynie od 27 sierpnia do 1 września 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego 116 wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami), w których wzięło udział 211 prelegentów.

ja

Czytaj także:

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier. "Nie otrzymujemy unijnego wsparcia dla uchodźców"

Ukraińscy żołnierze ewakuują się z kompleksu Azowstal. Zobacz nagranie

Polski generał: Putin ofiarą własnej propagandy. Nie docenił Ukraińców i Zachodu

Lech Wałęsa w USA. Występował w koszulce Red Socks na meczu baseballa

Kierowca skręcił na rondzie w lewo. Teraz cała Polska się z niego śmieje [WIDEO]

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka