Gościem Rafała Wosia był filozof Piotr Stankiewicz, który wytłumaczył, na czym polega stoicyzm i czym się różni m. in. od psychoterapii.
Gościem Rafała Wosia był filozof Piotr Stankiewicz, który wytłumaczył, na czym polega stoicyzm i czym się różni m. in. od psychoterapii.

Czy katolicyzm jest sprzeczny ze stoicyzmem? Piotr Stankiewicz w dyskusji z Wosiem

Redakcja Redakcja Woś w szerszym planie Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
W najnowszej rozmowie z cyklu "Woś w szerszym planie" gościem był dr Piotr Stankiewicz, który szczegółowo wyjaśnił pojęcie stoicyzmu. Filozof opisał, jakie obszary porusza, czy jest sprzeczny z katolicyzmem i czym różni się m. in. od psychoterapii.

Stoicyzm – czym jest i w czym pomaga?

Na początku rozmowy Stankiewicz przypomniał historię pojęcia stoicyzmu.

— To jest taka filozofia, szkoła filozoficzna, wymyślona w starożytnej Grecji około 2300 lat temu — powiedział filozof. Podkreślił, że jest ona obecna do dziś.

Prowadzący program Rafał Woś zwrócił uwagę, że Stankiewicz jest twórcą nurtu "stoicyzmu reformowanego".

— To jest spojrzenie na świat i sposób myślenia, który może się bardzo przydać w dzisiejszym, niespokojnym świecie, gdzie się wszystko zmienia i staje coraz bardziej niepewne — tłumaczy Stankiewicz. — Dlatego to wymaga pewnych uwspółcześnień, czyli pewnej reformy.

Gość programu wyjaśnił, że stoicyzm jest sposobem myślenia i odnajdywania się w świecie, w którym uświadamiamy sobie, że bardzo dużo rzeczy jest poza naszym wpływem.

— Rzeczy się dzielą na to, co od nas zależy i to, co od nas nie zależy i trzeba skoncentrować się na tym co od nas zależy — mówił zaznaczył Stankiewicz. — Stoicy nie powiedzą Ci, co jest ważne. (...) Natomiast powiedzą Ci, że ostateczna, głęboka satysfakcja, jaką można znaleźć w ludzkim życiu jest wtedy, kiedy będziesz dobry w tym co robisz i będziesz zadowolony z tego, albo jeśli Ci się to nie będzie udawać to przejdziesz do innej roli.

— Trwanie we frustracji niestety nie jest dobrym pomysłem i wymagałoby jakiejś zmiany — mówił filozof. — Spróbować albo robić to, co robisz inaczej, ale spróbować robić coś innego.

Filozof celebryta

Piotr Stankiewicz odniósł się do pytań Wosia odnośnie istnienia grupy "filozofów-celebrytów" i o ich obecność w Polsce.

— Jest taka figura filozofa medialnego. W Polsce takim przykładem jest choćby Staniwiszyński, (...) prof. Hartman, który również udziela się medialnie. Mi to się bardziej kojarzy z anglosaską tradycją publicznego intelektualisty, którzy funkcjonuje też w dziale filozoficznym. — tłumaczył Stankiewicz. — Jest ogólnie przestrzeń na istnienie publicznego intelektualisty czy filozofa. Zwłaszcza na taką filozofię, którą ja uprawiam.

Stankiewicz wyjaśnił, że chodzi w niej o wydobywanie głębszych egzystencjalnych podtekstów z różnych rzeczy i nie musi to stricte akademicka filozofia. Podkreślił, że jest to głównie rozmowa z drugim człowiekiem według pewnych zasad, na tematy egzystencjalnie istotne i poruszające "sedno duszy".

Stoicyzm a katolicyzm i psychoterapia

Gość programu podkreślił, że stoicyzm nie jest religią. 

— Stoicyzm nie mówi o Bogu, ani o życiu pozagrobowym. — tłumaczył doktor. — Stoicyzm jest sztuką znalezienia swojej własnej, dobrej ścieżki w tym świecie, który jest teraz. (...) To jest podstawowa, fundamentalna różnica.

Stankiewicz zauważył, że wśród ateistów jest "bardzo duży popyt na stoicyzm", jednak zaznaczył, że równie dużo jest osób, które "znajdują w nim pociechę".

Filozof wytłumaczył też, czym różni się stoicyzm od psychoterapii. Podkreślił, że stoicyzm ma wątek terapeutyczny, jednak nie ma on perspektywy medycznej. Zaznaczył jednak, że wiele rzeczy, które słyszy się na psychoterapii można również usłyszeć od stoików.

Zobacz cała rozmowę w serwisie YouTube:RB


Czytaj: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka