Dominika Kulczyk kupiła podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie, fot. Kulczyk Foundation
Dominika Kulczyk kupiła podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie, fot. Kulczyk Foundation

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Wcześniej chciał go kupić rząd

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Dominika Kulczyk, szefowa Kulczyk Foundation, kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa, miejsce pracy twórczej kobiet, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej noblistki.

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie

- Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Grzegorz Łaguna, rzecznik Kulczyk Foundation powiedział, że zakupem domu zainteresowani byli kupcy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość inwestycyjną lub mieszkalną, dlatego zdecydowano się ratować dziedzictwo polskiej noblistki.

Przeczytaj: To jeden z "kamieni milowych". Unia uderzy w posiadaczy samochodów spalinowych, oto powody

Rok temu o kupnie posiadłości mówił premier

Rok temu kupnem posiadłości w Saint-Remy-les-Chevreuse zainteresowany był polski rząd. - Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem". Dodał, że polskie MSZ jest w tej sprawie w kontakcie z ambasadą Polski w Paryżu. „To miejsce to część polskiej historii” – mówił premier Mateusz Morawiecki w maju 2021 r. Również rzecznik rządu mówił o planach zakupu domu i przekształceniu go w placówkę o charakterze kulturalno-historycznym.

Dom w Saint-Remy-les-Chevreuse

Dom Marii Skłodowskiej-Curie, który zakupiła Dominika Kulczyk, jest zlokalizowany w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Miejscowość leży na zachód od stolicy Francji, w odległości około 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka L’Yvette. W odległości 600 metrów od nieruchomości znajduje się ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża. Budynek ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Budynkowi towarzyszy ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.

Budynek ma zostać poddany rewaloryzacji. Pierwsze ekspertyzy zostały już wykonane. Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich planowane jest na 2025 r.

Dom Siostrzeństwa, Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie

Koncepcja Domu Siostrzeństwa jest rozszerzeniem Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko. Dziś Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Wybrane projekty mają służyć pomocy kobietom z Ukrainy i ich dzieciom.

ja

Czytaj także:

Zginął groźny najemnik z grupy Wagnera. Mścił się na Ukraińcach

Tusk zakpił z polityków PiS. Pokazał nagranie ze stacji

Kaczyński odejdzie z rządu. "Ten moment się już zbliża"

Ważna posłanka PO: "Ci politycy PiS powinni siedzieć!". Podała zaskakujący argument

Ochotnik spod Doniecka pokazał warunki w jakich śpią żołnierze ukraińscy

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj108 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura