Zmiany w systemie podatkowym. Co nas czeka po 1 lipca?

Od 1 lipca kolejne zmiany w systemie podatkowym. (fot. PAP)
Od 1 lipca kolejne zmiany w systemie podatkowym. (fot. PAP)
1 lipca w Polsce po raz kolejny dojdzie do zmian w systemie podatkowym. Wprowadzone zostaną przepisy, które pozbędą się większości rozwiązań Polskiego Ładu.

9 czerwca posłowie zagłosowali nad projektem ustaw podatkowych, który wrócił do Sejmu z Senatu. Obecnie ustawa ta czeka jedynie na podpis prezydenta, a nowe prawo ma wejść w życie 1 lipca. Tym samym większość założeń Polskiego Ładu ma zostać zlikwidowanych.

Obniżenie stawki PIT

Jedną z najważniejszych zmian jest obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 procent. Dzięki tem większość pracowników na etatach, umowach cywilnoprawnych, emeryci i przedsiębiorcy zaczną oddawać skarbówce mniej – co przełoży się na wyższe wynagrodzenia.

Eksperci podatkowi z Grant Thornton wyliczyli, że osoba, której wynagrodzenie wynosi obecnie 5 tysięcy złotych brutto, po zmianach otrzymywać będzie 125 złotych więcej.

W przypadku pensji na poziomie 10 tysięcy złotych, wzrośnie ona o 210 złotych miesięcznie. Zmiany te nie będą dotyczyć osób zarabiających poniżej 2,5 tysiąca złotych. brutto, ponieważ nie płacą one podatku, ze względu na wyższą kwotę wolną.

Wsteczna obniżka

Wspomniana obniżka, mimo, że wejdzie w życie dopiero 1 lipca, obowiązywać będzie wstecznie od 1 stycznia, dzięki czemu wiosną 2023 roku wielu podatników otrzyma wyższe zwroty podatków niż do tej pory.

Klasa średnia bez ulgi

Jak poinformowano, ulga dla klasy średniej, która była jednym z bardziej kontrowersyjnych założeń Polskiego Ładu, również trafi do kosza. Rekompensatą za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej jest obniżenie stawki PIT. Eksperci Grant Thornton wyliczyli, że dzięki tej zmianie, do 1 lipca pracownik na zmianach w podatkach tracił od czasu, gdy jego miesięcznie wynagrodzenie przekraczało poziom 12 tys. 800 zł brutto. Z momentem wprowadzenia zmian, od 1 lipca pracownik będzie tracił dopiero po przekroczeniu progu 17 tys. 700 zł.

Korzyści dla przedsiębiorców

Zmiany, które wejdą w życie 1 lipca zakładają również przyznanie sporej grupie przedsiębiorców możliwości obniżenia podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej.

Jak zauważa Business Insider, liniowcy będą mieli możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne, choć ich limit wyniesie 8,7 tys. zł. Ryczałtowcy będą mogli odliczyć od dochodu 50 procent zapłaconych składek, a podatnicy rozliczający się kartą podatkową pomniejszą podatek o 19 procent zapłaconych składek.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem

Od 1 stycznia zlikwidowana została możliwość wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi, co zastąpione zostało ulgą w wysokości 1500 złotych. Uzasadniano to argumentem o ryzyku decydowania się na rozwody, by zyskać korzystniejszy sposób rozliczeń podatkowych. 

1 lipca to rozwiązanie również zostanie zlikwidowane, a wspomniana ulga zostanie wycofana. Samotni rodzice odzyskają prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Co z organizacjami pożytku publicznego?

Business Insider zwraca uwagę, że ze względu na zmianę struktury danin przekazywanych państwu, na Polskim Ładzie traciły fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego, które otrzymywały co roku wpłaty z tytułu 1 procent podatku.

Gdy rząd przyznał, że problem istnieje, planowano wyjść z tego wprowadzając specjalny system rekompensat. Pomysł ten jednak upadł i posłowie byli zgodni w temacie wprowadzenia senackiej poprawki podnoszącej wysokość odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 procent do 1,5 procent.


RB


Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka