Tajemniczy sygnał z kosmosu. Czy pochodzi od obcych form życia?

Chińczycy odkryli nietypowy sygnał z przestrzeni kosmicznej. Trwa analiza, bardzo możliwe, że pochodzi on od pozaziemskich form życia. (fot. Flickr)
Chińczycy odkryli nietypowy sygnał z przestrzeni kosmicznej. Trwa analiza, bardzo możliwe, że pochodzi on od pozaziemskich form życia. (fot. Flickr)
Przełomowe odkrycie w Chinach. Media donoszą, że bardzo możliwe, że udało im się odebrać sygnał od pozaziemskiej cywilizacji. Miał on zostać przechwycony przez teleskop "Sky Eye". Nie można jednak odrzucić tezy, że mógł on być wynikiem zakłóceń radiowych.

W oficjalnej gazecie chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii opublikowano raport, w którym poinformowano o kilku przypadkach "możliwych śladów technologicznych cywilizacji pozaziemskich". Raport niedługo po publikacji zaczął krążyć w chińskich mediach, jednak z niewiadomych przyczyn został on usunięty.

Teleskop "Sky Eye"

"Sky Eye" to chiński radioteleskop FAST, który jest największym obiektem tego typu na świecie. Powstał w 2019 roku, w celu skanowania otchłani kosmicznej oraz w poszukiwaniu sygnałów świadczących o istnieniu pozaziemskich form życia. Po pierwszej analizie zebranych danych w 2020 roku zauważono dwa wąskopasmowe sygnały radiowe, prawdopodobnie nie pochodzące z naturalnych źródeł. Kolejny taki sygnał odnotowano w 2022 roku.

Tajemniczy sygnał

Odkrycie Chińczyków znajduje się w fazie wstępnej. Dopóki naukowcy nie ukończą analizy, nie ma pewności związanej z pochodzeniem sygnału.

— Prawdopodobieństwo, że podejrzany sygnał jest jakimś rodzajem zakłóceń radiowych jest bardzo wysokie i wymaga dalszego potwierdzenia i wykluczenia. To może być długi proces — przekazał Zhang Tongjie, główny naukowiec w China Extraterrestrial Civilization Research Group na Beijing Normal University.

Nadzieje astronomów

Astronomowie nieustannie poszukują śladów obcych cywilizacji. Planowane są dalsze obserwacje mające na celu wykluczenie wszelkich zakłóceń radiowych.

— Z niecierpliwością oczekujemy, że teleskop FAST jako pierwszy odkryje i potwierdzi istnienie cywilizacji pozaziemskich — oznajmił Tongjie w "Science and Technology Daily".

RB

Czytaj dalej:

Scholz, Macron i Draghi w Irpieniu. "Świat jest po waszej stronie"

Chiny stworzą nowe bazy wojskowe? Obawy USA rosną

Tysiące polskich turystów utknęło. Lotniska w Tunezji zamknięte z powodu strajków

Kontrole w całym kraju, policja będzie dosłownie wszędzie. Nie będzie taryfy ulgowej
Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie