Tysiące polskich turystów utknęło. Lotniska w Tunezji zamknięte z powodu strajków

W Tunezji trwa strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych. W efekcie cały transport w kraju stanął i zamknięte są wszystkie lotniska. (fot. Flickr)
W Tunezji trwa strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych. W efekcie cały transport w kraju stanął i zamknięte są wszystkie lotniska. (fot. Flickr)
W czwartek od rana wszyscy pracownicy transportu w Tunezji strajkują. Przez to w tym kraju zamknięte są lotniska. Z Polski zaplanowanych na dziś było 21 lotów czarterowych do Monastyru Enfidy i na Dżerbę.

Strajki w Tunezji

W środę o godzinie 23 w Tunezji rozpoczął się ogólnokrajowy strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych, który potrwa 24 godziny.

Stało się tak po decyzji rządu dotyczącej zamrożenia płac w ramach pakietu reform, który ma na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie pożyczki wynoszącej 4 miliardy dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Tunezyjski transport stanął

Związek zawodowy UGTT zapowiedział, że w kraju stanie cały transport – morski, kolejowy oraz lotniczy. W czwartek sekretarz generalny związku Wajih Zidi oznajmił, że akcja obejmie wszystkie tunezyjskie lotniska i większość linii lotniczych odwołała loty do i z Tunezji.

Z Polski do Tunezji odlecieć miało dziś 21 samolotów czarterowych, w których miejsca były niemal w całości wyprzedane.

— Dowiedzieliśmy się o planowanym strajku kilkadziesiąt godzin wcześniej. Trudno się przygotować do czegoś takiego w tak krótkim czasie — powiedział Andrzej Kobielski, pełniący funkcję dyrektora do spraw handlowych Enter Air Andrzej Kobielski.

Plan awaryjny nie wypalił

Rozmowy związkowców z tunezyjskim rządem trwały praktycznie do ostatniej chwili. Jak podaje "Rzeczpospolita", istniał też plan awaryjny, który zakładał działanie portu lotniczego w Enfidzie, prowadzonego przez prywatną spółkę, w przypadku strajku lotnisk. Jak się okazało, Enfida też przystąpiła do strajku.

Polskie biura podróży odwołują loty

Wiceprezes Itaki Piotr Henicz poinformował o odwołaniu czwartkowych lotów do Tunezji.

— Od początku czerwca mamy już pełnię sezonu letniego, a teraz jeszcze doszedł długi weekend – mówi Henicz. — W tej sytuacji trudno znaleźć wolne samoloty, żeby przewieźć naszych klientów w innym czasie. Szukamy różnych rozwiązań. Jednym klientom zaproponujemy wylot jutro, innym zmianę kierunku, jeszcze inni teraz zostaną w kraju, ale polecą w innym terminie — tłumaczy.

Enter Air, przewoźnik latający do Tunezji na zlecenie takich biur podróży jak TUI, Rainbow czy Coral Travel, wykonać miał w czwartek dziesięć rejsów. W tej sytuacji znaleziono połowiczne rozwiązanie.

— Samoloty, które miały polecieć rano polecą wieczorem, tak żeby wylądować na tunezyjskich lotniskach już po zakończeniu akcji strajkowej, czyli po godzinie 23 tamtejszego czasu, a po północy naszego czasu. A samoloty z dzisiejszego popołudnia i wieczora polecą jutro — mówi Andrzej Kobielski. Dodał jednocześnie, że rozwiązanie to wymaga jeszcze skoordynowania zarówno dostępności samolotów, jak i slotów na lotniskach, czyli godzin wylotów.

— Włożenie teraz dziesięciu lotów w siatkę rejsów zaplanowanych na czwartek i piątek nie będzie łatwe — przekazał.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości