Donald Tusk na spotkaniu z młodzieżowym aktywem PO. Fot. PAP
Donald Tusk na spotkaniu z młodzieżowym aktywem PO. Fot. PAP

Tusk uderza w PiS, Morawiecki zarzuca mu kłamstwo. Chodzi o rozwody i antykoncepcję

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
PiS zakaże całkowicie rozwodów, aborcji i stosowania środków antykoncepcyjnych? Tak twierdził Donald Tusk w Goczałkowicach Górnych na spotkaniu #MeetUp z młodymi działaczami PO. Do słów konkurenta odniósł się premier Mateusz Morawiecki, zarzucając mu kłamstwo.

- Ks. Bielawny już wyjawił, co PiS wprowadzi w Polsce, jeśli ponownie wygra wybory. Program jest bardzo prosty: zakaz rozwodów, zakaz środków antykoncepcyjnych, zakaz związków cywilnych poza tym tradycyjnym modelem, i oczywiście pełny zakaz aborcji. Nie miejcie żadnych wątpliwości, że to nie są ekscesy czy incydenty - mówił lider Platformy Obywatelskiej podczas spotkania z młodymi aktywistami partyjnymi.

W czasie #MeetUp w Goczałkowicach Górnych, Tusk zaproponował, by to młodzież decydowała na każdej liście wyborczej o doborze swojego kandydata. Krytykował też Kościół za "sojusz ołtarza z tronem" i zaangażowanie kapłanów po stronie obozu władzy. 

Czytaj: Spór o pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie. Prezydent miasta bojkotuje uroczystość

Zakazać rozwodów i antykoncepcji? Oto źródło

Zwracając się do elektoratu 18-35 lat, były premier uderzał w sprawy światopoglądowe. Nawiązał przy tym do wypowiedzi ks. Krzysztofa Bielawnego w Radiu Maryja. - Kiedy gen. Franco doszedł do władzy w 1940 r., zakazał antykoncepcji, aborcji, związków cywilnych, rozwodów, deprawacji dzieci i młodzieży. Co się dzieje? Popatrzmy na wykres, który możemy znaleźć w internecie czy gdziekolwiek. Wskaźniki dzietności raptem wzrastają, czyli zaczynają się rodzić dzieci. Nie ma deprawacji, nie ma zabijania, nie ma niszczenia życia. Do 1970 r. te wskaźniki, owszem, nie wzrosły o ileś tam punktów, ale widać wyraźny wzrost - mówił duchowny. 

Nie przegap: Szkoła wywiesiła flagi BLM i LGBTQ. Biskup: nie jest to już instytucja katolicka

Morawiecki: To kłamstwo!

W Ostrowie do słów Tuska odniósł się premier Morawiecki. - Te słowa to jest kłamstwo. Donald Tusk posługuje się kłamstwem w sposób bardzo dowolny i bardzo często. Największym wrogiem Donalda Tuska jest ludzka pamięć o rządach Donalda Tuska. To jest główny wróg Donalda Tuska, ponieważ pamięć ludzka doskonale odzwierciedla to, co rzeczywiście działo się w czasach jego rządów i ciężko jest uwolnić mu się od tego, co wtedy robił, co wtedy mówił i jak dzisiaj zaprzecza sam sobie - ocenił. 

PiS nie zamierza zaostrzać prawa antyaborcyjnego czy zakazać rozwodów - zapewnił szef rządu. - Nie tylko nie będzie żadnego zaostrzenia jakichkolwiek przepisów dotyczących tego, o co pani redaktor zapytała, ale jesteśmy za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego w takiej postaci jak się ukształtował, a w kwestii rozwodów, to w ogóle oczywiście w jakikolwiek sposób komentować. Jest to jaskrawe kłamstwo, wyssane z palca, typowe zachowanie Donalda Tuska - skwitował Morawiecki. 

Zobacz: USA nie sprzeda Ukrainie nowych dronów? Boją się, że dostaną się w ręce wroga

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka