Aleksander Kwaśniewski ma złą wiadomość dla Polaków. Ostrzegł przed procentami

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że wojna w Ukrainie będzie trwać latami. fot. Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że wojna w Ukrainie będzie trwać latami. fot. Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Inflacja może w tym roku sięgnąć 20 procent, wpłynie też na przebieg przyszłorocznych wyborów - powiedział w czwartek w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem wojna na Ukrainie potrwa lata i z czasem może rosnąć presja na Ukrainę, by się porozumiała z Rosją.

Kwaśniewski: Wojna w Ukrainie będzie trwać lata

W czwartek w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski wypowiadał się na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jego zdaniem ta wojna będzie trwała raczej lata niż miesiące. "To jest konflikt, który Rosja chce koniecznie wygrać, a Ukraińcy nie chcą tego przegrać, trzeba liczyć się z tym, że mamy konflikt na bardzo długi czas" - powiedział Kwaśniewski.

Czytaj: Obecny układ w PiS może przestać istnieć. W partii rosną obawy o utratę pozycji

"Wyobrażam sobie taki scenariusz, który może być bardzo trudny jesienią czy zimą, że w związku z trudnościami, jakie przeżywają społeczeństwa w wielu krajach, także w Polsce, ten napór na Ukraińców, by próbowali się dogadać będzie rósł. A odpowiedź Ukraińców będzie tylko jedna - my będziemy walczyć do samego końca" - mówił były prezydent. "Tu może narastać polityczny problem, bardziej niż w kwestiach dostaw broni czy pomocy finansowej" - zaznaczył.

Może przez to zmniejszyć się pozytywny stosunek do uchodźców Ukrainy, wobec których "może być mniej empatii, więcej niecierpliwości".

Kwaśniewski: Szczyt inflacji jeszcze nie nadszedł. Możemy dojść do 20 procent

Zdaniem Kwaśniewskiego również "jeszcze nie osiągnęliśmy szczytu inflacji, prawdopodobnie możemy dość do 20 procent, a to jest naprawdę wysoka inflacja". "Na poziomie 20 procent to już choroba i będą dla tego konsekwencje i dla gospodarki, i dla polityki, i my z inflacją wejdziemy w wybory. W wyborach ten temat, poza wojną, będzie najważniejszy" - ocenił.

W kampanii wyborczej, dodał, "oczywiście rząd będzie mówił, że inflacja to wina Putina i Tuska, jak zwykle". "Myślę, że tego tematu drożyzny i inflacji ominąć się nie da i to będzie działało przeciwko rządzącym. Rządzący mają natomiast jeden atut - wojnę" - powiedział Kwaśniewski.

Czytaj dalej:

SW
Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka