Kolejny dzień upałów nad Polską. Dziś czeka nas noc tropikalna

Kolejny dzień upałów nad Polską. Źródło: EPA/SALAS
Kolejny dzień upałów nad Polską. Źródło: EPA/SALAS
Prawie w całym kraju w środę temperatura powietrza przekroczy 30 stopni Celsjusza. Na zachodzie Polski, jak podaje synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, spodziewana jest również tzw. noc tropikalna z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza.

Jak przekazał Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę ponad 30-stopniowy upał obejmie swym zasięgiem prawie całą Polskę.

W środę termometry pokażą 37 stopni Celsjusza

Najwyższa temperatura prognozowana jest dla Zielonej Góry i Leszna, a szerzej dla ziemi lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska. Tam spodziewanych jest 37 stopni Celsjusza.

Od ponad 30-stopniowego upału mają ustrzec się, jak podał Barczyk, jedynie Podlasie, Warmia i Mazury oraz krańce północno-wschodnie w woj. pomorskim. Tam ma być powyżej 25 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Suwałkach. Tam spodziewane są 23 stopnie Celsjusza.

W środę wiatr będzie słaby, do umiarkowanego, bez konkretnego kierunku. Według prognozy synoptyka IMGW w ciągu dnia nie powinny wystąpić jakiekolwiek zjawiska atmosferyczne. Podobnie będzie w nocy ze środy na czwartek.

Noc tropikalna w Polsce

Najcieplejsza noc zapowiada się na zachodzie Polski. "Temperatura minimalna miejscami nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. To będzie tzw. noc tropikalna. W Szczecinie prognozujmy co najmniej 22 stopnie. 21 stopni ma być w Gorzowie Wielkopolskim” – powiedział Barczyk.

Dodał, że a wschodzie kraju temperatury będą znacznie łagodniejsze. „W Suwałkach 13 stopni Celsjusza, w Warszawie 16 stopni” – podał synoptyk IMGW.

Ostrzeżenia IMGW

W czwartek szykuje się kulminacja upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy trzeci, stopień ostrzeżeń przed upałami dla trzech województw. Dla kolejnych sześciu wydano alerty 2 stopnia.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przez upałem IMGW wydał dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
Alerty 2 stopnia wydano dla województw: zachodnio pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Dla dwóch powiatów: kłodzkiego i ząbkowickiego wydano ostrzeżenia 1 stopnia. Alerty obowiązują do czwartku, 21 lipca.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości